Kolokacja serwerów jest rozwiązaniem, z którego korzysta coraz więcej przedsiębiorców ze względu na wiele korzyści, jakie daje takie działanie. Przedsiębiorstwu ciężko jest funkcjonować bez serwera lub serwerów, które umożliwiają przechowywanie ważnych danych oraz dokumentów dotyczących firmy.

Co to jest kolokacja serwerów i na czym polega?

Kolokacja serwerów polega na powierzeniu serwerów i innych sprzętów sieciowych firmy zewnętrznej osobie lub przedsiębiorstwu będącemu właścicielem serwerowni, która wyposażona jest w nowoczesne systemy IT.
Najczęściej kolokacja opiera się na wynajęciu danej powierzchni w zewnętrznym centrum danych. Taki krok umożliwia uniknąć kłopotów wynikających z wybudowania lub zagospodarowania przestrzeni na własną serwerownię.

Jakie korzyści daje usługa kolokacji?

Najważniejszymi korzyściami, jakie daje umieszczenie serwerów poza siedzibą firmy, są:

  • bezpieczeństwo, jakie zapewniają systemy monitorujące wszystkie procesy odbywające się w centrum kolokacyjnym,
  • duża dostępność usług wynikająca z podpisanej umowy,
  • odpowiedzialny i wykwalifikowany zespół pracujący bez przerw,
  • mniejsze zapotrzebowanie na łączność telekomunikacyjną oraz mniejsze zużycie energii elektrycznej,
  • mniejsza konieczność utrzymania tej samej temperatury i wilgotności, które niezbędne są do prawidłowego działania sprzętów w pomieszczeniach,
  • odpowiedzialność za bezpieczeństwo i działanie sprzętów spada na centrum kolokacyjne,
  • zoptymalizowanie kosztów,
  • brak konieczności zatrudnienia wyspecjalizowanych pracowników zajmujących się serwerami,
  • brak konieczności wygospodarowania miejsca na własną serwerownię.

Jak wybrać usługodawcę kolokacji serwerów?

Przedsiębiorca decydujący się na skorzystanie z zewnętrznej jednostki zajmującej się kolokacją powinien zwrócić uwagę na następujące czynniki:
* ciągłość energetyczną centrum kolokacji – ważny jest czas podtrzymania baterii oraz szybkość, z jaką uruchamiany jest agregat prądotwórczy w sytuacji gdy braknie prądu. Czynniki te są ważne, ponieważ urządzenia w serwerowni muszą mieć zagwarantowane zasilanie, które jest niezbędne do prawidłowego działania,
* dostępność do magazynu i laboratorium – zostawiając serwery w serwerowni dobrze jest mieć możliwość przetestowania ich działania oraz modyfikacji. Ciekawą i praktyczną opcją jest także magazyn części zamiennych, jaki należy do serwerowni. Takie rozwiązanie pozwala szybko naprawić usterkę,
* właściwości oraz parametry obiektu – decydując się na skorzystanie z usług serwerowni należy upewnić się, że budynek został wybudowany w tym celu i według określonych norm. Certyfikaty gwarantują, że serwerownia spełnia wszystkie wymagania techniczne, jakimi są, np. przyłącze energetyczne, zasilanie awaryjne oraz stałe podłączenie do szybkich i stabilnych światłowodów.
Podczas wyboru centrum kolokacyjnego dobrze jest odwiedzić budynek oraz upewnić się, że pracujące w nim osoby posiadają niezbędne kwalifikacje. Osobista wizyta pomoże w ocenie podejścia usługodawcy do klienta i czy powierzone dane będą bezpieczne.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj