Obecnie coraz większe znaczenie w wirtualnym świecie ma ochrona danych i zachowanie anonimowości. Popularne dotąd bramki proxy są sukcesywnie wypierane przez nową, bardziej zaawansowaną i funkcjonalną technologię – VPN. Co to jest VPN, jak działa i do czego służy?
VPN powstał z myślą o ułatwieniu pracy pracownikom dużych firm i międzynarodowych korporacji, w których przeprowadzane były wideokonferencje i spotkania online z przedstawicielami z różnych placówek. Dzięki zastosowaniu wirtualnej sieci prywatnej, możliwe było nawiązanie połączenia w pełni bezpiecznego, które pozwalało na nieograniczony dostęp do firmowych zasobów danych z każdego miejsca na świecie. Obecnie VPN to usługa, z której korzystają coraz częściej również osoby prywatne, nie tylko te, związane z branżą IT.
Co to jest VPN?
VPN to wirtualna sieć prywatna (virtual private network), czyli technologia, zapewniająca bezpieczeństwo w internecie. Jest to twór czysto wirtualny – nie ma fizycznej formy. Umownie uznaje się, że VPN łączy ze sobą dwa komputery, smartfony, tablety lub inne urządzenia i obiekty, które komunikują się za pośrednictwem internetu. VPN to sieć zamknięta, do której mają dostęp jedynie uprawnione do tego osoby, co oznacza, że dostanie się w jej struktury innych użytkowników jest bardzo trudne, a nawet niemal niemożliwe. Konstrukcja VPN pozwala więc na utworzenie szyfrowanego i chronionego tunelu, służącego do nawiązania połączenia między dwoma obiektami, pod wpływem którego obiekty te działają tak, jakby były połączone fizycznie, za pomocą kabla.
Jak działa VPN?
Sieć VPN działa w oparciu o serwery, nazywane serwerami pośredniczącymi. Połączenie, np. z wywoływaną stroną www przebiega w dwóch etapach:
- nawiązanie połączenia między urządzeniem wyjściowym a serwerem VPN – na tym etapie dane są tunelowane i szyfrowane, a połączenie jest w pełni bezpieczne i chronione przed dostępem nieuprawnionych użytkowników,
- nawiązanie połączenia między serwerem VPN a serwerem, na którym znajduje się wywoływana strona www – dane są odszyfrowane, a całość procesu przebiega tak, jak przy standardowym połączeniu.
Dzięki takiemu systemowi, dane użytkownika korzystającego z VPN są chronione przed kradzieżą i nie podlegają analizie ruchu. Dodatkowo, zmianie ulega IP – dostawca strony www, który zbiera logi, otrzyma informację o IP serwera VPN, a nie internauty.
Istotnym elementem sieci VPN jest protokół szyfrujący, który odpowiada za poziom szyfrowania danych. Sieci VPN mogą używać kilku różnych protokołów, jednak obecnie najbardziej bezpiecznym i najczęściej polecanym jest OpenVPN, czyli protokół open source. W wielu przypadkach jego użycie będzie wymagało instalacji dodatkowej aplikacji, ale na rynku działa kilka firm, które wykorzystanie tego protokołu oferują w standardzie.
Do czego służy VPN?
VPN to technologia bardzo funkcjonalna. Jej podstawowym zadaniem jest zapewnienie bezpieczeństwa podczas aktywności w sieci, niezależnie od jej rodzaju. Doba sieć VPN chroni użytkownika i jego dane zarówno podczas surfowania w internecie, jak również w trakcie połączenia z ulubionym komunikatorem internetowym lub gry w sesji multiplayer. Dzięki zmianie IP na polskie lub zagraniczne, VPN pozwala też ominąć cenzurę oraz skorzystać z usług podlegających zróżnicowaniu ze względu geolokalizację. VPN ułatwia dostęp do firmowych zasobów i zapewnia ich pełną ochronę w trakcie pracy zdalnej. Przydaje się również podczas podróży zagranicznych, ponieważ umożliwia oglądanie polskiej telewizji i korzystanie z polskich serwisów streamingowych.
Materiał zewnętrzny