W dużych sieciach komputerowych, w których pracuje wiele urządzeń bardzo duże znacznie ma odpowiednia budowa serwerowni. Wpływa ona na wydajność całego układu i stabilną pracę całej sieci. Takie elementy jak patch panel czy odpowiednia obudowa serwerowa stanowią absolutną podstawę do budowy sieci. Odpowiednie dopasowanie poszczególnych rozwiązań pod dane potrzeby ma bardzo duże znaczenie dla firm i jest w stanie wpłynąć na większą trwałość całego układu. Zagwarantuje stabilną pracę sieci i możliwość podpięcia do niej jednocześnie wielu urządzeń. Dowiedz się zatem czym jest szafa serwerowa oraz o czym pamiętać wybierając poszczególne elementy serwerowni.

Czym jest patch panel?

Panel krosowy to jeden z podstawowych elementów w każdej serwerowni. To właśnie tego rodzaju panel daje możliwość podłączania do sieci kolejnych urządzeń. Ułatwia również zarządzanie nimi i w razie konieczności pozwala na łatwiejsze lokalizowanie problemów. Patch panel to rozwiązanie pasywne, które pozwala stworzyć zakończenia kabli skrętkowych prowadzonych do urządzeń końcowych. Panel krosowniczy stanowi główny punkt podłączenia sprzętu aktywnego. Panel posiada standardowe wyjścia RJ-45, które pozwalają na łatwe podłączanie kolejnych urządzeń. Patch panele w zależności od wybranej wersji mogą posiadać 12, 24 lub 48 wyprowadzeń. Dodatkowo w samej szafie istnieje możliwość zamontowania kilku paneli. W efekcie możliwe jest uzyskanie miejsca do podłączenia wielu urządzeń do sieci komputerowej.

Panel krosowy, a typ sieci

Patch panel stosowany w okablowaniu poziomym powinien zostać odpowiednio dopasowany do konkretnego typu sieci. Najpopularniejsze obecnie panele to te w kategorii 5e, 6 lub 6a. Już na etapie planowania całej sieci należy odkreślić jakiej ma być kategorii oraz jakie rozwiązania obsługują urządzenia końcowe. Dzięki temu można będzie odpowiednio dostosować patch panel i uzyskać odpowiednie gniazda abonenckie na wyjściu.

Montaż panelu w szafie serwerowej

Głównym centrum każdej sieci komputerowej jest oczywiście serwerownia. Do jej stworzenia wykorzystywana jest szafa serwerowa, w której znajdują się przewody oraz patch panele. Najpopularniejszym wyborem jest szafa rack wisząca, która została stworzona do współpracy z najpopularniejszymi panelami krosowniczymi i pozwala na łatwe stworzenie gniazd abonenckich dla wielu urządzeń. Szeroki wybór szaf rack daje możliwość łatwego dopasowania odpowiedniej do potrzeb. Sam montaż panelu w szafie nie stanowi problemu. Wystarczy podczas wyboru konkretnego panelu zwrócić uwagę na jego rozmiar, który powinien być taki sam jak szafy. Odpowiednie wymiary sprawią, że całość będzie do siebie pasowała, a same patch panele można będzie osadzić w przygotowanych do tego miejscach.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj