Profil świetlny Profil LED NISA-KRA ma zastosowanie w miejscach gdzie chcemy by podświetlenie było schowane w niszy sufitowej, przy suficie podwieszanym z płyty Gipsowo Kartonowej. Profil  LED NISA-KRA pozwala również na delikatne korekty w wypadku gdyby krawędź  płyty GK podczas montażu uległ uszkodzeniu, oraz,  dodatkowo zabezpiecza przed powstaniem takich uszkodzeń w przyszłości ( np. podczas ścierania kurzu, lub jakiejkolwiek naprawy sufitu ) i pozwala uzyskać oraz utrzymać idealnie prostą i trwałą linię brzegową niszy świetlnej.

Szczegółowa instrukcja montażu profilu LED NISA-KRA:

Profil świetlny LED NISA-KRA składa się z dwóch podstawowych elementów to jest listwy montażowej TENIKRA i montowanym do niego profilem oświetleniowym ONISA. Zajmiemy się nimi w kolejności montażu.

1.TENIKIRA jest to profil, kształtem przypominającym literę „L” , lub rodzaj schodka który nakładamy na wystający WEWNĘTRZNY  fragment płyty GK tak by móc przykręcić go od spodu płyty GK jako kolejną integralną część sufitu lub ściany tak, by listwa montażowa „nawiązała” równą płaszczyznę ( w tym momencie warto wziąć pod uwagę fakt że skoro profil ma być integralna częścią sufitu trzeba będzie go również zaszpachlować, a wcześniej nałożyć siatkę lub taśmę zapobiegającą pęknięciom )
Profil TENIKRA wyrównujemy w ten sposób, by tworzyła nam pożądaną linię prostą, a następnie przykręcamy odpowiednimi wkrętami do płyty GK.

Montaż profil LED NISA-KRA 9

2. Kolejnym etapem jest zamocowanie w listwie montażowej profilu ONISA.

W pierwszej kolejności profil należy „uzbroić” w pasek świetlny LED, czyli dociąć go na wymagany wymiar i przykleić wewnątrz profilu ONISA.
Następnie w punktach lutowniczych za pomocą lutownicy podłączyć przewód zasilający i wyprowadzić go na zewnątrz profilu oświetleniowego tak by móc połączyć z wcześniej przygotowanym zasilaniem na płycie GK. By chronić pasek LED oraz uzyskać efekt światła rozmytego ( jednolicie świecącego ) zakładamy na niego wybrany rodzaj osłonki, w zależności jaką siłę i barwę podświetlenia chcemy uzyskać

Montaż profil LED NISA-KRA 10

Ostatnim  etapem jest zamocowanie tak przygotowanego profilu ONISA do profilu montażowego TENIKIRA.
W profilu montażowym są przygotowane prowadnice konstrukcyjne i nie ma możliwości by po prawidłowym zamontowaniu elementy do siebie nie pasowały.   Profil świetlny ONISA kładziemy na brzegu profilu montażowego i delikatnie ( równolegle w linii prostej ) dosuwamy go powoli do brzegu płyty GK, czekając aż w pewnym, momencie profil „wpadnie” w gotowe prowadnice.
Po umieszczeniu profilu oświetleniowego w prowadnicach będziemy nadal czuli pewien luz, ponieważ tak zamontowany profil nadal można wyciągnąć cofając go delikatnie do tyłu i unosząc do góry.
Teraz zalecane jest zrobienie testu „na sucho” czyli podpięcie i sprawdzenie funkcjonowania oświetlenia.
Jeśli wszystko działa jak powinno, wcześniej opisany „luz” umożliwiający zdemontowanie oświetlenia likwidujemy przez dociśnięcie maksymalnie do czoła płyty GK profilu ONISA a w lukę o której mowa wkładamy sznur silikonowy który  scali nam konstrukcję wewnętrzną
Sprawą oczywistą jest że możemy dokonać ponownie teraz lub w przyszłości Naprawy lub wymiany jakiegoś elementu wcześniej wyciągając blokadę czyli SZNUR SILIKONOWY.

3. Ostatnim etapem jest zespolenie wizualne profilu oświetleniowego LED NISA-KRA z powierzchnia płyty GK.

W celu uniknięcia pęknięć spowodowanych naturalną praca materiału, nakładamy siatkę na łączenie profilu z krawędzią płyty GK na którą następnie zgodnie ze sztuka budowlaną szpachlujemy tak by uzyskać wizualna ciągłość , a po wyschnięciu szpachli gruntujemy oraz malujemy
Ważnym momentem jest nałożenie odpowiedniego rodzaju szpachli na brzeg zewnętrzy listwy montażowej. By ułatwić prawidłowe i stabilne mocowanie szpachli listwa posiada wgłębienia techniczne które ułatwiają wniknięcie do środka i utrzymanie się zarówno szpachli mokrej jak i później zaschniętej .
Ta ostatnia czynność nie jest oczywiście elementem montażowym, a jedynie służy otrzymaniu jednolitej struktury powierzchni

Montaż profil LED NISA-KRA 11

PRACE  ZAKOŃCZONE.
Dzięki zastosowanej technologii, możemy już cieszyć się unikalnym i bardzo klimatycznym podświetleniem, wydobywającym się zza ściany lub sufitu, oraz co niezwykle istotne, nie znajdziemy dzięki profilowi LED NISA-KRA na linii brzegowej światła żadnej  nierówności, która powodowała by z czasem nasz dyskomfort.

Montaż profil LED NISA-KRA 12

Artykuł przygotowany przy współpracy z firmą RESTAN  – illuminations.pl

Dodatkowe informacje odnośnie profili LED i ich zastosowań znajdziesz tutaj RESTAN 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj