W bardzo różnych branżach przemysłowych wykorzystuje się innowacyjne technologie, które służą do tego, aby usprawnić procesy produkcyjne i kontrolować na przykład jakość materiału. Na tym polu doskonale będą się sprawdzały badania radiograficzne, które są uważane za jedne z najważniejszych z uwagi na dużą wiarygodność w odniesieniu do wszelkich badań nieniszczących. Główna wartość, którą będą przedstawiać tego typu analizy to przede wszystkim wykrywanie nieciągłości, które będą występowały wewnątrz obiektów, ale również na jego powierzchni. W takich technologiach wykorzystuje się promieniowanie rentgenowskie lub gamma. Zapewnia to prześwietlanie obiektów o bardzo różnych grubościach. Mówimy tu o grubościach od zera do nawet kilku tys. mm.

Jak można najprościej scharakteryzować radiografię?

Największą zaletą tego rodzaju technologii jest możliwość przeprowadzenia badań, które wcześniej nigdy nie były możliwe do zrealizowania. Mówiąc najprościej, badania radiograficzne bazują na zjawisku pochłaniania promieniowania przenikliwego gama, a także X. odnosimy to zresztą do bardzo różnych materiałów, ale także zjawisk fizykochemicznych. W efekcie otrzymać można obraz radiograficzny na kliszy dzięki obróbce fotochemicznej. Naturalnie materiały, które będą poddawane badaniu, będą mieć w zależności od parametrów różne czasy ekspozycji. A sama obróbka fotochemiczna to po prostu proces wywoływania, która zbliżony jest do wywoływania tradycyjnej kliszy fotograficznej. Dzięki tego rodzaju badaniom radiograficznym można po prostu uzyskać obraz pokazujący konkretny badany element, który zaprezentowany jest w formie rzutu płaskiego nieciągłości. Pojawiający się obraz widoczny jest poprzez różnicę zaczerwienienia.

Badania graficzne usprawniają procesy produkcyjne

Takie badania radiograficzne są w zasadzie nie do przecenienia, ponieważ dzięki nim można bardzo szybko wychwycić mankamenty występujące w najróżniejszych materiałach wykorzystywanych w procesach produkcyjnych w ogromnej ilości branż. Naturalnie badaniami radiograficznymi zajmują się specjaliści, którzy mają odpowiednie uprawnienia. Tylko oni potrafią w odpowiedni sposób i w odpowiednich warunkach zobrazować obiekt, aby na przykład można było zlokalizować wewnątrz pęknięcia materiału. Poza tym wykryte nieciągłości w strukturze konkretnego materiału zawsze będą oceniane na zdjęciu radio graficznym z wykorzystaniem określonych kryteriów, które znane są właśnie doświadczonym specjalistom, którzy są wyspecjalizowani i wyszkoleni w tego typu badaniach.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj