Czy w pierwszych latach funkcjonowania internetu (gdy był on ograniczony zaledwie do kilku serwerów ukrytych w instytutach naukowych) ktoś przypuszczał, że stanie się on globalną biblioteką wiedzy? Być może i tak — dzisiaj możemy być tego świadkami. Jednak ogromną rolę w rozpowszechnianiu wiedzy odegrały też idące ramię w ramię z rozwojem internetu technologie tłumaczeniowe. W tym artykule przedstawimy ccFOUND — platformę, która korzysta z ich możliwości w stu procentach!

Kilka słów o ccFOUND

Zacznijmy od początku — ccFOUND to zainicjowana przez Piotra Michalaka (polskiego inwestora) platforma, której celem jest… dokonać rewolucji w globalnej wymianie wiedzy. I nieprzypadkowo jej twórcy posługują się określeniem „wyszukiwarka umysłów” – bo tak jak Uber paruje ze sobą kierowców i pasażerów, tak ccFOUND łączy poszukiwaczy wartościowych treści oraz ekspertów z całego świata, czyniąc dzielenie się specjalistyczną wiedzą łatwiejszym niż kiedykolwiek! A jak to robi? Między innymi dzięki wykorzystaniu systemów tłumaczenia maszynowego.

Na czym polega tłumaczenie maszynowe?

Techniki tłumaczenia maszynowego opierają się na założeniu, że jeśli „wyposażymy” komputer w odpowiednio rozbudowaną bazą treści w danym języku oraz zestawem reguł gramatycznych, to na podstawie prawdopodobieństwa będzie on w stanie przygotować dokładny przekład każdego tekstu. Tak przynajmniej działają tradycyjne systemy tłumaczeniowe, oparte w dużej mierze właśnie na statystyce. W praktyce miały one wiele ograniczeń — bazy tekstów źródłowych musiały być naprawdę obszerne, a system i tak nie zawsze był w stanie oddać złożoność i charakter ludzkich wypowiedzi. Z usług żywego tłumacza raczej nikt więc nie zamierzał rezygnować.

Jednak w ciągu ostatniej dekady przez świat tłumaczeń przeszła prawdziwa rewolucja — do gry weszły tzw. sztuczne sieci neuronowe, które imitują pracę ludzkiego mózgu, a przede wszystkim naturalne dla człowieka techniki uczenia się. Jak działają? Tego tak do końca… nikt nie jest pewny — wiemy za to, że oparte na nich systemy uczą się języka na podstawie dokonanych w przeszłości przekładów. I tym sposobem są w stanie tłumaczyć teksty z o wiele większą precyzją niż tradycyjni „tłumacze” maszynowi. Jeśli chcesz się o tym przekonać — porozmawiaj z Chatem GPT.

Jak ccFOUND korzysta z najnowszej technologii tłumaczeniowej?

Po tej małej „dawce” wiedzy możemy wrócić do ccFOUND. Tym, co czyni tę platformę zupełnie odmienną od innych serwisów edukacyjnych — portali Q&A czy platform z kursami online — jest właśnie wykorzystanie najnowszych technik tłumaczenia maszynowego na rzadko spotykaną skalę

Założyciele ccFOUND chcieli, aby na pytanie zadane przez mieszkańca Francji mogła odpowiedzieć ekspertka z Indii czy pasjonat z Australii. I dlatego każdy wpis na platformie jest automatycznie tłumaczony przez system informatyczny na zaimplementowane przez twórców języki (ich lista oczywiście ma się cały czas wydłużać!). Jeśli tłumaczenie któregoś z pytań budzi wątpliwości (co nie zdarza się tak często), użytkownicy mogą zgłosić je do weryfikacji przez tłumacza, który naprawdę siedzi za biurkiem. 

Utarło się, że bariery językowe są jednymi z najtrudniejszych do pokonania na drodze do wiedzy. Dzięki technologiom tłumaczeniowym wykorzystywanym tak, jak robi to ccFOUND — być może już niedługo się z nimi pożegnamy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj