Wielu posiadaczy MacBooków Pro narzeka, że w pewnym momencie ich klawiatura przestaje działać w sposób prawidłowy. Jakie modele dotyka ta usterka? Czy warto udać się na naprawę do serwisu? Na te i inne pytania odpowiadamy w artykule. 

Klawiatury motylkowe w MacBookach – jaki jest z nimi problem?

W 2015 roku przy okazji premiery 12-calowego MacBooka, Apple pokazało zupełnie nową klawiaturę motylkową. Niższy skok klawiszy pozwolił na zastosowanie jeszcze cieńszej obudowy. Niemal identyczna konstrukcja pojawiła się w MacBookach Pro w 2016 roku, kiedy to zostały one gruntownie odświeżone. W kolejnych latach klawiatura motylkowa pojawiła się również w MacBookach Air z ekranem Retina. Dla Apple to rozwiązanie miało być kolejnym posunięciem w stronę innowacyjności. Niestety, o ile klawiatura dobrze prezentowała się wizualnie, to w praktyce okazała się dużym rozczarowaniem.

Do niskiego skoku klawiszy można się przyzwyczaić, jednak tą konstrukcję zaczął trapić inny, bardzo poważny problem. Wystarczyło drobne zabrudzenie, aby poszczególne klawisze zaczęły się zacinać. W ten sposób użytkownicy nie byli w stanie napisać normalnego tekstu. Na stronie producenta można znaleźć zalecenia dotyczące czyszczenia klawiatury w MacBookach Pro i Air, ale to rozwiązuje problem tylko na chwilę. Przypadłość okazała się na tyle uciążliwa, że 36,939 osób podpisało petycję przeciwko Apple. Firma z Cupertino pod naciskiem klientów była zmuszona do wprowadzenia specjalnego programu naprawczego. Każdy, kto miał problemy z klawiaturą, mógł ją wymienić nieodpłatnie w autoryzowanym serwisie.

serwis MacBook Wrocław

Klawiatura w laptopach Apple jest połączona z górną obudową oraz baterią, dlatego konieczna jest wymiana także tych podzespołów.

W tych MacBookach, MacBookach Pro i Air jest konieczna wymiana klawiatury: 

  • MacBook Retina od 2005-2017
  • MacBook Air Retina 2018-2019
  • MacBook Pro 13” i 15” od 2016 do 2019

Czy klawiatury nożycowe są lepsze?

Do 2015 roku w MacBookach Pro oraz Air stosowano standardowe klawiatury z mechanizmem nożycowym. Charakteryzował je nieco większy skok, ale użytkownicy przyzwyczaili się do nich. Rzeczywiście, pisanie jest o wiele przyjemniejsze, a także szybsze. Konstrukcja motylkowa można powiedzieć, że jest bardziej otwarta. Przez to przedostający się kurz można z łatwością usunąć. W razie problemów można udać się do serwisu na wymianę poszczególnych klawiszy w MacBooku Pro. Zdarza się, że konieczna jest wymiana klawiatury MacBook, jednak takich przypadków jest na szczęście coraz mniej.

Czyszczenie klawiatury MacBooka Pro w profesjonalnym serwisie

Zacinające się klawisze z mechanizmem nożycowym można doczyścić w profesjonalnym serwisie. W takich miejscach wykorzystuje się profesjonalne narzędzia, a także preparaty ułatwiające usuwanie zabrudzeń. Zdecydowanie większym wyzwaniem są klawiatury motylkowe. Wszystko tak naprawdę zależy od konkretnego przypadku. Jest szansa, że uda się uchronić klawiaturę MacBooka Pro przed wymianą.

Wymiana klawiatury w MacBookach Air i innych – ile kosztuje?

Koszt wymiany klawiatury w MacBookach zależy ściśle od modelu i jej aktualnego stanu. W najstarszych modelach kwoty zaczynają się od około 300 złotych. W najnowszych MacBookach Pro oraz Air trzeba liczyć się z wydatkiem około 850-950 złotych. Najdroższe w serwisie są klawiatury w 15-calowych MacBookach Pro. Tam wymiana klawiatury może kosztować nawet 1200 złotych.

Usługa czyszczenia klawiszy jest tańsza i waha się do 150 złotych do 350 złotych. Jeśli problem z zacinającymi klawiszami dopiero zaczyna się pojawiać, to jest szansa na uratowanie klawiatury!

Klawiatury nożycowe wróciły do nowych MacBooków Pro!

Jeśli zastanawiasz się nad zakupem nowego MacBooka Pro to mamy dobrą wiadomość. W najnowszym modelu z 16-calowym ekranem ponownie zastosowano klawiaturę nożycową. To oznacza, że jej awaryjność będzie zdecydowanie mniejsza. Pierwsi użytkownicy zachwalają ją również z powodu lepszego skoku. Komfortowe pisanie znowu jest możliwe! Nie jest wykluczone, że ta konstrukcja już niebawem pojawi się w 13-calowych MacBookach Pro i Air. Dobrze, że Apple wyciąga wnioski i dba o swoich klientów!

Jednak do zakupu starszych modeli nie warto się zniechęcać. Przy zachowaniu odpowiedniej ostrożności i regularnym czyszczeniu można korzystać z MacBooków Pro i Air bardzo wygodnie! W razie kłopotów skontaktuj się z serwisem Macbook.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj