W jaki sposób możesz dowiedzieć się, czy Twój telewizor ma wbudowany dekoder DVB-T2 i czym on w zasadzie jest?

DVB-T2/HEVC – co warto wiedzieć o nowej telewizji cyfrowej?

DVB-T2/HEVC, czasem zapisywany także jako DVB T2 HEVC, to nowy standard kodowania cyfrowej telewizji naziemnej. Format ten już wkrótce będzie obowiązywał nie tylko w Polsce, ale i całej Unii Europejskiej. Wdrażanie standardu nie będzie jednak przebiegało z dnia na dzień, w naszym kraju rozpocznie się 28 marca 2022 roku i zostanie zakończone w czerwcu tego samego roku.

Dlaczego w ogóle nowy format zostanie wprowadzony? Cóż, jak każda technologia, tak i naziemna telewizja cyfrowa jest stopniowo udoskonalana. Naziemna telewizja w nowym wydaniu będzie dysponowała lepszym wykorzystaniem dostępnych pasm radiowych, a także skuteczniejszą kompresją danych. Ponadto w ramach pojedynczego multipleksu funkcjonować będzie więcej kanałów, a ich jakość obrazu i dźwięku może osiągać nawet poziom 4K. W niektórych przypadkach wprowadzenie nowego formatu może wiązać się z potrzebą wymiany telewizora na nowy.

Telewizor z DVB-T2 HEVC

Jeśli w swoim domu posiadasz telewizor z DVB-T2 HEVC, w żadnym wypadku nie będziesz musiał wymieniać go na nowe urządzenie. Jak jednak sprawdzić, czy Twój telewizor jest dostosowany do nowego formatu telewizji naziemnej? Istnieje co najmniej kilka sposobów, aby to zrobić. Odpowiednie informacje możesz znaleźć np. w instrukcji obsługi produktu – ta jednak dość często ginie po jakimś czasie. Dlatego też o tym, czy masz telewizor z DVB-T2 HEVC, dowiesz się także ze strony producenta i podanej tam specyfikacji. Oprócz tego możesz też skorzystać ze specjalnych kanałów testowych nadawanych już teraz w systemie DVB-T2 HEVC.

Tuner DVB-T2 w telewizorze – co to jest?

Zapytanie brzmiące „tuner DVB T2 w telewizorze co to jest?” występuje coraz częściej. Otóż wbudowany tuner DVB-T2 to nic innego, jak specjalny dekoder, który umożliwia odkodowanie sygnału nowej telewizji cyfrowej. Jeśli masz telewizor z DVB-T2 HEVC, po czerwcu 2022 roku nie będziesz musiał nic robić ze swoim telewizorem. Jeśli jednak nie posiadasz wbudowanego tunera, konieczny będzie zakup zewnętrznego tunera lub nowego telewizora. Wbrew pozorom ostatnie rozwiązanie wcale nie jest takie złe, szczególnie, jeżeli w ostatnim czasie brałeś taką opcję pod uwagę. W ofercie takich marek jak Samsung znajdziesz bogaty wybór telewizorów z DVB-T2 o doskonałych parametrach, które z pewnością szybko staną się centrum domowej rozrywki. Nie czekaj dłużej i już dziś sprawdź, jakie telewizory Samsung spełniają Twoje nawet najbardziej wyśrubowane wymagania!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj