Komputer to urządzenie, bez którego obecnie nie wyobrażamy sobie życia. Dzięki niemu możliwe jest zrobienie zakupów, wykonanie pracy, obejrzenie serialu lub zyskanie wiadomości ze świata. Niestety eksploatacja komputera związana jest z koniecznością naprawy ewentualnych awarii, które mogą się przydarzyć w wyniku upadku lub zniszczenia poszczególnych podzespołów komputera. Jakie wyróżniamy najbardziej typowe awarie komputera i które z nich można szybko naprawić?

Awarie komputera- Dlaczego zdarzają się tak często?

Sklep z częściami komputerowymi to miejsce, w którym dokonujemy zakupów w przypadku, kiedy zmagamy się z problemem związanym z komputerem. Zakup części sprawia, że możliwa jest naprawa komputera. W wielu przypadkach korzystamy także z profesjonalnej pomocy. Awarie komputera zdarzają się najczęściej z powodu słabej jakości poszczególnych podzespołów komputera, a także z powodu nieprawidłowej eksploatacji. Producenci tworzą obecnie komputery w taki sposób, aby niczym nie przypominały wariantów sprzętów dostępnych jeszcze 10 lat temu. Wzrost nowoczesności oraz technologii nie wpływa w znaczącym stopniu na jakość obudowy, czy elementów tworzących system.

4 najpopularniejsze awarie komputera

Awaria pamięci RAM

Biorąc pod uwagę najczęstsze awarie, jakie przyjmuje niejeden sklep komputerowy, jedną z typowych awarii jest ta odnosząca się do pamięci RAM. Kości pamięci RAM są wyjątkowo kruche i łatwo jest je uszkodzić w przypadku upadku. Pierwszym sygnałem może być piszczący sygnał komputera. W pewnym momencie komputer w ogóle się nie uruchomi. W celu eliminacji awarii należy rozkręcić obudowę oraz odnaleźć gniazdo pamięci. Jeżeli zainstalowana jest jedna kość, można przełączyć ją do innego gniazda. W przypadku, kiedy mamy kilka kości, wyjmijmy jedną z nich i sprawdźmy, czy system się włącza. W niektórych przypadkach komputer pracujący wyłącznie z jedną kością może się uruchomić.

Karta graficzna

Serwis komputerowy przyjmuje bardzo często także przypadki uszkodzenia karty graficznej. Zwiastunek uszkodzenia karty graficznej może być sytuacja, w której system komputerowy włącza się, jednak na ekranie nie pojawiają się żadne informacje i obrazy. W takiej sytuacji warto podłączyć inny monitor do karty graficznej. Warto jednak pamiętać, że gniazdo powinno dotyczyć karty graficznej, a nie jej zintegrowanej części z płytą główną.

Awaria zasilacza/gniazda ładowania

Warto zaznaczyć, że najczęstszą awarią komputera, jaką przyjmuje serwis komputerowy, jest awaria zasilacza, która dotyczy zwłaszcza laptopów. Najczęściej pierwszym sygnałem uszkodzenia gniazda ładowania jest nierównomierne ładowanie oraz odłączanie się ładowania mimo podłączenia do prądu. Awarii ulega także zasilacz, który z jednej strony podłączany jest do gniazdka, natomiast z drugiej strony do laptopa. Awarie gniazda ładowania i zasilacza dotyczą zwłaszcza tych komputerów, które często przenosimy i często korzystamy z nich, kiedy są podłączone do ładowania.

Przegrzewanie się podzespołów komputera

Typowym objawem przegrzania podzespołów jest samoczynne wyłączenie się komputera po długiej pracy. Należy pamiętać, aby nasza maszyna była zawsze dobrze wentylowana. Warto więc zastanowić się nad zakupem dodatkowego wentylatora lub o częstym korzystaniu z serwisu komputerowego w celu oczyszczenia wiatraka. Dzięki temu unikniemy kosztownych napraw w okresie późniejszym.

Czy warto naprawiać komputer samodzielnie?

Poszczególne części komputera można zakupić w sieci. Często wystarczy odrobina uwagi i dobrych chęci, aby zlikwidować awarię. W sieci znajdują się filmiki instruktażowe ukazujące to, w jaki sposób można dokonać samodzielnej naprawy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj