alarm domowy

Dom czy mieszkanie to miejsce, które powinno zapewniać swoim właścicielom przede wszystkim poczucie bezpieczeństwa. Na bezpieczeństwo domu składa się natomiast nie tylko sama jego konstrukcja, wyposażenie czy jakość wykorzystanych materiałów, ale również wszelkie formy zabezpieczenia, takie jak alarmy i czujniki, dzięki którym możliwa jest ochrona przed włamaniami i groźnymi skutkami awarii różnych systemów. Jakich zabezpieczeń nie powinno zabraknąć zatem w żadnym domu i co warto o nich wiedzieć?

Prosty alarm domowy – z czego się składa i jak działa?

Najprostszy alarm domowy składa się przede wszystkim z centrali alarmowej oraz czujników ruchu. Centralę alarmu można porównać do mózgu całego systemu. Jest ona elementem bezobsługowym, wymagającym jedynie okresowej konserwacji. Centralę instaluje się w dyskretnym i chronionym miejscu – jest to serce alarmu, do którego podłączone są przewody pozostałych elementów. Czujniki ruchu montuje się z kolei do ścian lub do sufitów w pomieszczeniach, gdzie znajdują się okna lub drzwi kierujące na zewnątrz. Ich zadaniem jest wykrycie intruza. W skład alarmu wchodzą też elementy obsługiwane przez właściciela mieszkania. Należy do nich klawiatura sterująca, która służy przede wszystkim do włączania i wyłączania systemu ze stanu czuwania. Na alarm domowy składa się także dialer telefoniczny, dialer GSM lub moduł powiadamiania radiowego służb ochrony, sygnalizator akustyczno-optyczny zewnętrzny, który generuje dźwięki i sygnały błyskowe przed budynkiem oraz sygnalizator akustyczny wewnętrzny, generujący dźwięki w budynku.

Na jakiej zasadzie działa alarm domowy?

Alarm domowy działa w dwóch trybach – w stanie czuwania oraz w trybie rozbrojonym. Kiedy właściciel mieszkania jest w domu, wszystkie elementy systemu są zasilane, lecz nie generują alarmów włamaniowych. Alarm wykryje jednak wszelkie próby ingerencji w urządzenia, uruchamiając sygnały ostrzegawcze, kiedy ktoś spróbuje na przykład otworzyć obudowę centrali, czujek czy sygnalizatorów. Poinformuje użytkownika również o ewentualnym odcięciu od linii telefonicznej służącej do powiadamiania służb o alarmie, bądź o zaniku zasilania. Kiedy właściciel mieszkania zapragnie opuścić dom, powinien ponownie uzbroić system poprzez wprowadzenie kodu PIN na klawiaturze. Po kilku sekundach alarm domowy przejdzie z trybu czuwania w tryb uzbrojony, dzięki któremu wykryje obecność każdego nieproszonego gościa. Alarm sygnalizowany jest natomiast na kilka sposobów. Nie tylko za pomocą sygnalizatorów wewnątrz i na zewnątrz budynku, ale również poprzez transmisję za pośrednictwem linii telefonicznej, łącza radiowego lub/oraz przy pomocy łącza GSM.

Domowy monitoring przez komórkę

Kiedy alarm domowy to za mało, z pomocą przychodzi domowy monitoring pozwalający na stały podgląd obrazu przed lub wewnątrz mieszkania. Kamery mogą rejestrować obraz zarówno w ciągu dnia, jak i w nocy. Co ważne, transmisja nagrania może być kontrolowana w czasie rzeczywistym, gdyż obraz z kamer użytkownik ma możliwość oglądać na ekranie tabletu lub telefonu przy pomocy odpowiedniej aplikacji. W zależności od wybranych modelów urządzeń taki system monitoringu jest w stanie pełnić także funkcję niani elektronicznej, pozwalając na dwustronną komunikację.

Czujniki i alarmy

Alarm antywłamaniowy oraz system monitoringu to formy ochrony zabezpieczające przede wszystkim przed zagrożeniem w postaci innego człowieka. Aby czuć się w pełni bezpiecznie we własnym domu warto pomyśleć również o innych zagrożeniach – tych, które wynikają na przykład z wadliwego działania instalacji gazowej. Najważniejsze alarmy tego typu to czujnik czadu, który wykrywa zbyt wysokie stężenie tlenku węgla oraz czujnik dymu, który chroni przed pożarem. Ten ostatni może opierać swoje działanie na dwóch rodzajach czujek: optycznych i jonizacyjnych. Czujki jonizacyjne reagują szybko, nawet przy niewielkiej ilości dymu, natomiast czujki optyczne lepiej sprawdzają się przy dużej ilości ognia i dymu.

Chroniony przy pomocy nowoczesnych urządzeń i technologii dom to miejsce, w którym można czuć się bezpiecznie niezależnie od pory dnia czy innych uwarunkowań. System alarmowy oraz monitoring pozwolą zachować pełne poczucie spokoju o dobytek również wtedy, kiedy jego właściciele nie są w stanie dopilnować posesji osobiście.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj