Zabezpieczenie urządzeń informatycznych to nie lada wyzwanie, jeśli w grę wchodzi spora serwerownia z mnóstwem urządzeń sieciowych, routerów, generatorów zasilania UPS i tym podobnych. Przy tak dużych zasobach sposób przechowywania urządzeń jest bardzo ważny i powinien zapewniać bezpieczeństwo, a także możliwość uporządkowania wszystkich elementów serwerowni. Z jakich rozwiązań skorzystać i jakie techniki okażą się skuteczne?

Czym jest szafa RACK? – niezbędnik każdej serwerowni i nie tylko

Niezbędnym zabezpieczeniem urządzeń informatycznych w serwerowniach są szafy RACK, które pozwalają również na uporządkowanie sprzętu w przejrzysty i dostępny sposób. Montaż kompatybilnych ze sobą urządzeń i ustawienie ich obok siebie to niejedyna zaleta, która docenią osoby odpowiedzialne za obsługę urządzeń.  Łatwiejszy dostęp do wszystkich urządzeń, porządek w postaci ułożonego i posegregowanego okablowania to podstawa w pracy wielu osób, w szczególności tych, które zajmują się branżą IT. Niektóre szafy mają dodatkowe zabezpieczenia w postaci zamków, które pozwalają na dodatkowe zabezpieczenie sprzętu. Decydując się na zakup tego typu szafy, warto zwrócić uwagę na to, czy ma ona ruchome ścianki boczne, które ułatwią prace przy urządzeniach.

Do czego służy szyna DIN? – gdzie ją wykorzystać?

Szyny montażowe DIN to niezbędnik w każdej szafie RACK. Oprócz montażu systemów, sieci, automatyki i telewizji technika DIN jest chętnie wykorzystywana również w elektryce. Ma szerokie zastosowanie w szafach rozdzielczych, a także w obudowach elektrycznych. Szyny montażowe wyposażone są w moduły z zaczepami, które pozwalają na precyzyjne umieszczenie sprzętu obok siebie w szafach serwerowych i nie tylko. Dzięki technice DIN mamy możliwość perfekcyjnego ułożenia sprzętu i przeprowadzenia kabli zasilających, dzięki czemu w serwerowni zawsze będzie panował ład i porządek ułatwiający konserwację i korzystanie ze sprzętu.

Zalety wykorzystania szafy RACK i szyny DIN

Ogromną zaletą techniki RACK i DIN to możliwość wykorzystania nawet bardzo ograniczonej przestrzeni w pomieszczeniu przeznaczonym na firmową serwerownię. Oprócz tego w zależności od wybranego rodzaju szafy możemy zyskać:

  • mobilność serwerowni – dotyczy wyboru szaf wolnostojących,
  • wykorzystanie trudnodostępnych miejsc i zagospodarowanie przestrzeni w pomieszczeniu – dotyczy wyboru szaf wiszących,
  • łatwość dodawania sprzętu,
  • dodatkowe zabezpieczenie przed osobami, które nie powinny mieć dostępu do urządzeń.

Konserwacja i nadzór nad sprzętem to bardzo ważne aspekty pozwalające na bezawaryjną prace całej firmy, której systemy opierają się na urządzeniach znajdujących się w serwerowni. Oczywiście to nie jedyne ważne elementy, które gwarantuje nam wdrożenie do działalności firmy systemu RACK i DIN. Dodatkowe zabezpieczenie w postaci zamków zabezpieczających pozwoli na udzielenie dostępu do urządzeń tylko tym osobom, które powinny mieć do nich dostęp ze względu na wykonywaną pracę.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj