VPN jest coraz popularniejszy w Europie, obecnie wykorzystuje się go m.in. do strumieniowego przesyłania filmów czy uzyskiwania dostępu do treści ograniczonych w danym państwie. Jak działają Wirtualne Sieci Lokalne? Czy ich stosowanie jest legalne? 

Czym jest VPN i w jakim celu się go stosuje?

VPN (ang. Virtual Private Network) to system umożliwiający stworzenie szyfrowanego połączenia pomiędzy danym urządzeniem, serwerem oraz siecią lokalną poprzez internet. Wirtualne Sieci Lokalne stały się szczególnie popularne w 2020 roku podczas pandemii COVID-19. Ostatnio zyskują na znaczeniu na terenach, które mają ograniczony dostęp do zachodniego internetu. VPN jest tym samym zamkniętą siecią, do której dostęp mają wyłącznie wybrani użytkownicy. VPN zaciera aktywność w sieci, jednak nie gwarantuje pełnej anonimowości.

Zasada działania VPN

Wirtualne Sieci Lokalne pozwalają na zmianę adresu IP i zamaskowanie wirtualnej lokalizacji. Szyfrowanie pozwala na zminimalizowanie swojego śladu w internecie. Istnieje kilka rodzajów VPN, najprostszą i najbardziej dostępną jest VPN konsumencki. Podczas wykonywania połączenia z wirtualną prywatną usługą sieciową, dokonuje ona uwierzytelnienia klienta z serwerem VPN. Następnie serwer dokonuje szyfrowania przychodzących danych. Usługa VPN tworzy tunel online, który zabezpiecza wysyłane dane. W celu zabezpieczenia pakietu danych, system obsługujący konsumencki VPN umieszcza go w zewnętrznym pakiecie szyfrowanym poprzez enkapsulację. Podczas gdy dane docierają do serwera, pakiet zewnętrzny ulega procesowi deszyfrowania (jest usuwany).

VPN – praktyczne zastosowanie na świecie

VPN stał się szczególnie popularny na terenie Chińskiej Republiki Ludowej, gdzie stosuje się go, aby ominąć zaporę zwaną firewall i uzyskać dostęp do mediów i aplikacji zachodnich (np. Facebook czy Instagram).

VPN wykorzystywany jest również przez korporacje, zarówno zagraniczne, jak i rodzime. VPN zdalnego dostępu pozwala na łączenie się pracowników ze zdalną siecią przy wykorzystaniu dedykowanego oprogramowania. Pozwala to na bezpieczniejszą pracę zdalną i wpływa na komfort jej wykonywania. Pracownicy mają cały czas pod ręką zasoby oraz materiały wykorzystywane podczas pracy, np. z klientem.

Czy VPN jest bezpieczny?

Samo korzystanie z Wirtualnych Sieci Lokalnych jest bezpieczne dla danego urządzenia mobilnego. Jednak należy zaznaczyć, że VPN nie chroni przed reklamowcami oraz atakami hakerskimi. Dzięki szyfrowaniu danych utrudnia, a w niektórych przypadkach nawet uniemożliwia namierzenie. Warto jednak korzystać wyłącznie z zaufanego dostawcę usługi VPN, który zagwarantuje bezpieczeństwo. W niektórych przypadkach Wirtualne Sieci Lokalne mogą wpływać na prędkość połączenia sieciowego.

VPN pozwala na zabezpieczenie korzystania z internetu również w warunkach domowych. Indywidualne potrzeby mogą zostać zaspokojone przez konsumencki VPN. Połączenie z VPN w Polsce jest legalne. Żaden przepis nie mówi o ograniczeniu dostępu czy zakazie korzystania z Wirtualnych Sieci Lokalnych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj