Opony całoroczne nazywane są także wielosezonowymi albo uniwersalnymi. Cieszą się popularnością zwłaszcza wśród kierowców, którzy nie pokonują dużych dystansów swoim samochodem w ciągu całego roku. Na co należy zwrócić uwagę przy ich zakupie? Podpowiadamy.

Czym charakteryzują się opony całoroczne?

Opony całoroczne to rozwiązanie przeznaczone zwłaszcza dla kierowców, którzy z wielu powodów preferują jeździć przez cały sezon na jednym ogumieniu. Są one zarówno wytrzymałe, jak i odporne na niekorzystne warunki pogodowe. Swoimi właściwościami wyróżniają się pośrednimi parametrami pomiędzy oponami zimowymi a letnimi. Zazwyczaj sugerowane są dla kierowców, którzy poruszają się głównie po mieście, a więc po często odśnieżanych drogach. Mimo tego, że mogą radzić sobie nie najgorzej w warunkach terenowych, to jednak nie są do nich szczególnie zalecane.

Jak wybrać opony całoroczne?

Wybierając opony całoroczne, należy na początek zwrócić uwagę na ich rozmiar. Powinny być zgodne z zaleceniami producenta samochodu. Informacje na ten temat można znaleźć między innymi w instrukcji do pojazdu. Przykładowo opony całoroczne 225 45 r17 posiadają szerokość 225 mm, profil 45 oraz nadają się do montażu w kołach o średnicy 17 cali. W przypadku niektórych pojazdów można zdecydować się na inne opcje niż te proponowane przez producenta. Taki wybór sugerowany jest jednak tylko i wyłącznie dla doświadczonych właścicieli aut, którzy mają pewność, że ich pojazd spełnia nietypowe wymagania dla wielu rodzajów opon.

Wybierając konkretny model ogumienia, należy także zwrócić uwagę na konkretne parametry. Pozwalają one w prosty sposób porównać opony pochodzące od różnych producentów. Warto sprawdzić zwłaszcza drogę hamowania. Powinna być ona jak najkrótsza. Opony całoroczne poddawane są testom zarówno na nawierzchniach letnich, jak i zimowych. Na podstawie tych dwóch wartości wylicza się następnie średnią wartość. Kolejnym parametrem godnym uwagi jest poziom generowanego hałasu. Wyraża się ją za pomocą decybeli. Należy liczyć się z tym, że ogumienie wielosezonowe jest znacznie głośniejsze od przeciętnych opon zimowych lub letnich.

Niebagatelne znaczenie ma marka oraz popularność konkretnego modelu. Warto wybierać zwłaszcza opony, które przeszły wiele kompleksowych i niezależnych testów. Dzięki temu będziemy mieć pewność, że spełniają bardzo wysokie standardy i idealnie nadają się do codziennego użytku, nawet dla wymagającego kierowcy. Należy także pamiętać o tym, że wielu producentów nieustannie ulepsza swoje opony. Dlatego nowszy rocznik opony może charakteryzować się niekiedy lepszymi parametrami.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj