Programów antywirusowych jest na rynku całe mnóstwo i, co najważniejsze, większość z nich to bardzo skuteczne rozwiązania, które nie tylko dobrze chronią nasze komputery, ale także smartfony. W końcu wielu producentów przygotowuje oprogramowanie antywirusowe również z myślą o urządzeniach mobilnych. W tym artykule nie będziemy poszukiwali odpowiedzi na odwieczne pytanie o to, który antywirus jest najlepszy, ale zastanowimy się nad tym, jakie funkcje musi spełniać tego typu program, by w ogóle brać go pod uwagę w wyborze.

Dobry antywirus musi oferować ochronę w czasie rzeczywistym!

To najważniejsza funkcja nowoczesnego, a przy tym skutecznego oprogramowania antywirusowego. Choć samo sformułowanie “ochrona w czasie rzeczywistym” może brzmieć dla niektórych osób nieco enigmatycznie, mowa tu po prostu o bieżącym kontrolowaniu plików pobieranych na komputer, a także monitoringu innych aktywności użytkownika. Ochroną w czasie rzeczywistym jest zatem pogląd naszych aktywności w przeglądarce internetowej i analiza otwieranych stron, kontrolowanie instalowanych oraz włączanych aplikacji, a także wspomniany monitoring pobieranych z Internetu plików, które mogą zawierać w sobie szkodliwe oprogramowanie – zwłaszcza jeśli pochodzą z niepewnych źródeł.

Jak przebiega tego typu bieżąca ochrona, bieżący monitoring? Najczęściej niezauważalnie dla użytkownika. Ot, wykonujemy na komputerze normalne, codzienne czynności, a nasz antywirus bacznie się nam przygląda i reaguje wtedy, kiedy wykryje pojawienie się potencjalnie szkodliwego oprogramowania na naszym komputerze lub kiedy zechcemy odwiedzić potencjalnie niebezpieczną stronę internetową bądź uruchomić aplikację niewiadomego pochodzenia. Interwencja antywirusa objawia się informacją o wykryciu szkodliwego oprogramowania i jego usunięciu lub ostrzeżeniem przed wejściem na konkretną witrynę w sieci. Dobry program z bieżąco aktualizowaną bazą zagrożeń w mig zareaguje na nasze ryzykowne zachowania i zneutralizuje niebezpieczeństwo. Przed kupnem antywirusa sprawdźmy zatem, czy oferuje on ochronę w czasie rzeczywistym i rozpoznaje różnego rdzaju zagrożenia, jak konie trojańskie i wirusy, oprogramowanie sczytujące pracę klawiatury (keyloggery), aplikacje śledzące nasze poczynania (spyware) oraz blokujące dostęp do urządzenia i wymuszające zapłatę okupu za jego odblokowanie (ransomware), a nawet niepożądane reklamy (adware).

Firewall, czyli monitorowanie ruchu sieciowego

Zapora sieciowa – firewall ma za zadanie filtrowanie ruchu sieciowego wychodzącego oraz przychodzącego, w którego centrum znajduje się nasze urządzenie. Kontrolując cały ruch, firewall blokuje działanie niebezpiecznych aplikacji. Co ważne, software tego typu samodzielnie określa, które aplikacje są bezpieczne oraz pozwala na zarządzanie nimi przez użytkownika, zatem sami możemy ustawić naszą zaporę tak, by filtrowała niektóre programy, a inne traktowała jako zaufane. Firewall często jest elementem składowym oprogramowania antywirusowego, ale występują również zapory ogniowe niezależne, które należy dodatkowo zainstalować. Warto jednak zadbać o to, by wybrany antywirus miał wbudowaną zaporę ogniową, gdyż wydatnie zwiększa ona nasze bezpieczeństwo w sieci, a zwłaszcza – bezpieczeństwo naszego urządzenia.

Wykrywanie i neutralizowanie niebezpiecznych plików

Skuteczny skaner to oczywista funkcja każdego antywirusa i trudno dziś pomyśleć o programie tego typu, który nie byłby wyposażony w rozwiązanie umożliwiające przeskanowanie zawartości dysku, a następnie wykrycie i usunięcie niebezpiecznych plików. Funkcja jest niezwykle prosta w działaniu, gdyż polega na ręcznym uruchomieniu skanowania dysku twardego komputera, wszystkich folderów i plików, po którym antywirus znajduje niebezpieczne oprogramowanie i neutralizuje je bądź usuwa zanim zdąży ono wyrządzić naszemu urządzeniu. Poza ręcznym uruchomieniem skanera, skanowanie dysku można zaplanować w harmonogramie programu antywirusowego, by ta wykonywana była cyklicznie, konkretnego dnia o zadanej godzinie. Wygodne i bezpieczne rozwiązanie!

Ochrona skrzynki pocztowej

Czasem nawet nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak wiele potencjalnie niebezpiecznych plików ląduje na naszej poczcie e-mail. Oczywiście świadomi użytkownicy nie otwierają wiadomości nieznanego pochodzenia, ale czasem każdy z nas da się nabrać i kliknie w podejrzanego e-maila. Wtedy do akcji wkracza antywirus, który skanuje otrzymywane przez nas wiadomości w poszukiwaniu niebezpiecznych załączników lub podejrzanych linków umieszczonych w treści e-maili. Funkcja ta nie zastąpi może zdrowego rozsądku użytkownika, ale zdecydowanie zwiększy bezpieczeństwo korzystania z elektronicznej poczty.

Co więcej, ochrona skrzynki pocztowej pomaga w minimalizowaniu zagrożeń związanych z tak zwanym phishingiem, czyli podszywaniem się pod banki, instytucje finansowe, a nawet firmy kurierskie. Cyberprzestępcy działający w ten sposób wysyłają wiadomości z odnośnikami do stron udających znane serwisy oraz zachęcają do wprowadzenia swoich danych logowania, dzięki czemu uzyskują dane dostępowe do naszych kont bankowych i nie tylko. W tym kontekście, czujność w parze z dobrym antywirusem pomagają nam chronić swoje pieniądze oraz tożsamość w sieci. Dobry antywirus, obok wspomnianej przed momentem ochrony, zawierał będzie również wbudowany filtr antyspamowy, który wychwyci niechciane, śmieciowe wiadomości i automatycznie umieści je w odpowiednim folderze.

Nie zapominajmy o aktualizacji!

Najpopularniejsze programy antywirusowe dostępne w sklepie Soft360.pl, jak przykładowo Norton, AVG, Avast czy G Data oferują więcej niż wystarczającą ochronę przed internetowymi zagrożeniami. To programy bardzo zaawansowane, cechujące się – co warto zaakcentować – wysoką wydajnością i umiarkowanym zużyciem zasobów komputera. Pamiętajmy jednak, że ich skuteczność oraz niezawodność w sporej mierze zależy od nas, czyli użytkowników. W końcu dobry antywirus musi mieć aktualną bazę wirusów i innych krążących w sieci zagrożeń, dlatego należy pamiętać, by nigdy nie wyłączać automatycznej aktualizacji owej bazy oraz pozwolić na instalowanie najnowszych poprawek do oprogramowania. Jeśli o to zadbamy, to nowoczesny antywirus i zdrowy rozsądek w korzystaniu z zasobów Internetu będą gwarantem bezpieczeństwa w sieci oraz długiego życia naszego komputera.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj