Pomiar propagacji fal radiowych pomaga w projektowaniu funkcjonalnej, stabilnej i wydajnej sieci WLAN w firmie. Na czym polega to badanie i dlaczego warto go wykonywać? Współcześnie trudno nam wyobrazić sobie nowoczesną firmę bez sprawnej i szybkiej sieci bezprzewodowej. Sieć WLAN, która pozwala na szybką komunikację i przesył informacji w czasie rzeczywistym z dowolnego miejsca w firmie, znacznie przyspiesza wykonywanie codziennych operacji.

Trudności przy projektowaniu sieci WLAN

Projektowanie sieci WLAN to złożony i skomplikowany proces, na który składa się wiele elementów. Zanim rozpoczniemy wdrażanie bezprzewodowej sieci w firmie musimy dokładnie określić swoje potrzeby, a także przyjrzeć się warunkom, w jakich sieć będzie funkcjonować. Struktura sieci będzie wyglądać inaczej w budynku biurowym składającym się z wielu mniejszych pomieszczeń, magazynie wysokiego składowania pełnego regałów czy dużej hali produkcyjnej z maszynami, które mogą potencjalnie zakłócać działanie sygnału radiowego.

W każdej z tych lokalizacji z pewnością pojawią się potencjalne przeszkody, które mogą znaczne osłabić jakość sygnału radiowego a tym samym sprawić, że sieć bezprzewodowa nie będzie spełniała swoich zadań.

Aby uniknąć takich sytuacji, specjaliści zajmujący się projektowaniem sieci WLAN dokonują wstępnej analizy, która nazywana jest pomiarem propagacji fal radiowych. To badanie, które najczęściej przeprowadzane jest jako pierwsze i ma na celu zmierzenie potencjalnego pokrycia radiowego, czyli siły sygnału na obszarze, w którym będzie projektowana sieć WLAN. Zobacz też https://sebitu.pl/pomiary-propagacji-fal-radiowych-sieci-bezprzewodowej/.

Na czym polega pomiar propagacji fal radiowych?

Pomiary propagacji fal radiowych mogą być prowadzone zarówno w budynku, jak i na obszarze otwartym. Polegają one na zmierzeniu dostępności natężenia sygnału bezprzewodowej sieci. Na podstawie tego badania możliwe jest wyznaczenie najlepszych miejsc do instalacji bezprzewodowych punktów dostępowych. Pomiar pozwala również na wybranie pozostałych akcesoriów, w tym anten i uchwytów, które najlepiej sprawdzą się w danej lokalizacji do budowania struktury sieci WLAN.

Metody pomiaru propagacji fal radiowych

Pomiar propagacji fal radiowych może być przeprowadzony na dwa sposoby: jako wizja lokalna oraz symulacja komputerowa. W pierwszym przypadku pomiar dokonywany jest w miejscu, w którym ma być zbudowana sieć WLAN np. w siedzibie firmy, w biurze czy magazynie. Pomiarowiec wyposażony w specjalistyczny sprzęt przemieszcza się po obiekcie i sprawdza natężenie sygnału w każdym miejscu.

W przypadku symulacji komputerowej wizja lokalna nie jest potrzebna. W specjalistycznym oprogramowaniu tworzy się model budynku lub danego pomieszczenia, w którym umieszcza się wszystkie istotne elementy takie jak ściany, meble czy inne naturalne przeszkody. Dodane zostają punkty dostępowe, anteny wraz ze wzorcami sygnału w pionie i poziomie. Brane są pod uwagę takie parametry jak: częstotliwość, adres IP, moc nadawania, typ anteny, specyfikacja 802.11 itp. Na podstawie tych danych oprogramowanie tworzy symulację przedstawiającą przewidywane pokrycie falami radiowymi.

Dlaczego warto robić pomiar propagacji fal radiowych?

Pomiar propagacji fal radiowych przeprowadzony w terenie oraz stymulacja fal radiowych pozwala na wybranie rozwiązania, które najlepiej sprawdzi się w danym środowisku. Na podstawie danych i symulacji możliwe jest stworzenie odpowiedniego projektu oraz zakup sprzętu i akcesoriów. Tego typu badanie umożliwia rozmieszczenie punktów dostępowych w taki sposób, aby zapewniały one maksymalną jakość sygnału w każdym miejscu budynku. Pozwala również na wychwycenie wszystkich potencjalnych przeszkód i zakłóceń, które mogą pojawić się na danym obszarze i potencjalnie zagrozić funkcjonowaniu sieci WLAN.

Podsumowując:

● Za pomocą symulacji pokrycia fal radiowych można w prosty, szybki i elastyczny sposób sprawdzić różne warianty układu sieci i różne rozmieszczenie punktów dostępowych przy uwzględnieniu czynników zewnętrznych takich jak częstotliwość, lokalizacja czy zakłócenia zewnętrzne.

● Badanie pozwala na dobranie optymalnych urządzeń takich jak anteny, switche, routery, access pointy i okablowanie, które najlepiej sprawdzi się w danym projekcie

● Symulacje komputerowe, które poprzedzają projektowanie sieci WLAN, pozwalają na uniknięcie potencjalnych problemów i pomyłek, jakie mogą pojawić się podczas wdrażania bezprzewodowej sieci i kosztów z tym związanych.

Komu zlecić propagacji fal radiowych?

Pomiary propagacji fal radiowych to specjalistyczne badanie, które powinno być wykonywane przez doświadczonego pomiarowca. Najlepiej zlecić to firmie zewnętrznej, która współpracuje ze specjalistami dysponującymi wiedzą z zakresu technologii bezprzewodowej, bezpieczeństwa, projektowania i analizy sieci, na przykład z https://sebitu.pl/. Warto też sprawdzić, czy osoba dokonująca pomiarów może wykazać się odpowiednimi dokumentami potwierdzającymi swoje kwalifikacje takimi jak certyfikat CWNA (z ang. Certified Wireless Network Administrator) lub CWAP (z ang. Certified Wireless Analysis Professional). Wówczas będziemy mieli pewność, że badanie zostało zrobione rzetelnie, a ostateczny raport pomoże w zaprojektowaniu najlepszej struktury sieci.

Pomiary propagacji fal radiowych to jeden z najważniejszych etapów budowania firmowej sieci bezprzewodowej (więcej o niej na https://sebitu.pl/wlan-siec-bezprzewodowa/). Prawidłowo wykonane pomiary pozwolą na przygotowanie optymalnej struktury sieci, która spełniać będzie wymagania i potrzeby organizacji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj