Zabezpieczenie się przed atakami typu ransomware to jedno z najważniejszych zadań dla osób odpowiedzialnych za obieg danych w firmie. Technologia NetApp Snapshot powstała, by zapewnić możliwość przywrócenia danych do odpowiedniego stanu nawet po krytycznych awariach lub atakach.

Funkcjonalność systemu NetApp Snapshot jest wykorzystywana przez coraz większą liczbę przedsiębiorstw. Wśród ostatnich realizacji firmy K3System znajduje się jeden z największych banków hipotecznych w Polsce, który jest częścią grupy największych instytucji finansowych Europy Środkowo-Wschodniej. W skład wprowadzonego rozwiązania wchodzą dwa switche SAN oraz uniwersalne, wielozadaniowe macierze Unified Storage NetApp AFF-A220. Oprogramowanie ONTAP 9 w połączeniu z mocnymi podzespołami pozwala osiągnąć bardzo wysoką wydajność, niezbędną do prawidłowego funkcjonowania procesów w dużych firmach i instytucjach. Aby dowiedzieć się więcej, odwiedź https://k3system.com.pl.

Zastosowana technologia pozwala zabezpieczyć się przed atakami typu ransomware. Jest to rodzaj złośliwego oprogramowania blokującego dostęp do sprzętu, jednocześnie dając możliwość wprowadzenia zmian przez niepowołany osoby. W wyniku zapisane dane często mogą stać się niemożliwe do odczytania ze względu na zaszyfrowanie lub całkowite usunięcie. Aktualnie ransomware może bez problemu usunąć nawet kopie zapasowe wykonane przez system operacyjny, wobec czego warto wyposażyć się w dodatkowe zabezpieczenia.

Technologia Snapshot działa na zasadzie „migawek”, które tworzą obraz systemu plików z określonego momentu, skupiając się przede wszystkim na zmianach w ich zawartości. W połączeniu z kompresją takie rozwiązanie pozwala zachować niski współczynnik obciążenia macierzy. Dodatkowo możliwe jest tworzenie wielu kopii danego pliku w krótkim czasie, jak również przechowywanie ich bez przeciążania pamięci. Wysoką sprawność macierzy wspomaga technologia zapisu i przechowywania plików WAFL® (Write Anywhere File Layout), która jest częścią Data ONTAP®.

Korzyści płynące z tego rozwiązania to:

  • efektywne skonsolidowanie większości rodzajów plików,
  • płynna współpraca z nawet najbardziej wymagającymi aplikacjami,
  • wysokie osiągi macierzy,
  • oszczędność miejsca na dysku dzięki deduplikacji, kompakcji i kompresji,
  • możliwość wykorzystania macierzy do roli wspólnej przestrzeni pod wirtualizację,
  • zachowanie spójności danych w przypadku awarii kilku dysków dzięki systemom RAID DP i RAID TEC.

Najważniejsze cechy, które wyróżniają oprogramowanie NetApp Snapshot, to stabilność, wydajność i skalowalność. Po utworzeniu kopii nie można zmienić jej zawartości – migawka jest tylko do odczytu, co pozwala na tworzenie spójnych kopii zapasowych nawet w trakcie pracy aplikacji. Dzięki wydajności zarówno oprogramowania, jak i zastosowanych rozwiązań sprzętowych, tworzenie oraz przechowywanie plików nie ma znaczącego wpływu na wydajność pozostałych części systemu. Technologia NetApp Snapshot pozwala na zapis nawet 255 kopii – częste wykonywanie niewielkich migawek pozwala utrzymać spójność danych bez potrzeby zajmowania sporej ilości miejsca na dysku.

Zapewnienie nieprzerwanego dostępu do danych wszystkim działom firmy to nie lada wyzwanie dla większych przedsiębiorstw, które na co dzień przetwarzają ogromne ilości informacji. Ataki celujące w zasoby informatyczne firm są coraz częstsze, co sprawia, że zabezpieczenie kluczowych danych jest absolutną koniecznością. Technologia NetApp Snapshot w macierzach All Flash FAS to narzędzie pozwalające zapewnić bezpieczeństwo procesów wykonywanych w przedsiębiorstwie, tym samym gwarantując stałe i płynne funkcjonowanie instytucji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj