Ostatnie kilka lat wyraźnie pokazuje, że coraz popularniejsze stają się pojazdy elektryczne, w tym hulajnogi elektryczne. Bez przerwy widoczne są na drogach, głównie w dużych miastach, gdzie można je wynająć na kilka minut lub godzin i pozostawić w dowolnej lokalizacji, bez zamartwiania się o konkretne punkty zwrotu. Jednak czy hulajnogą elektryczną można jeździć w każdym miejscu?

Jakie przepisy obowiązują kierowcę hulajnogi elektrycznej?

Hulajnogi elektryczne spotykane są od kilku lat, głównie w dużych miastach. Nieustannie rodzą wiele pytań, gdyż wciąż uznawane są za całkiem świeże zjawisko. Jednym z tych, które się powtarza, jest pytanie o przepisy dotyczące hulajnogi elektrycznej.

W naszym kraju istnieje wiele niedomówień związanych z poruszaniem się za pomocą hulajnogi elektrycznej. Pojazdy elektryczne tego rodzaju są dość prostymi i bezpiecznymi gadżetami, jednak niektóre z nich mają moc, która pozwala rozpędzić się nawet do 80 km/h. Takie dane nie pozostawiają wątpliwości, że hulajnogi elektryczne to nie standardowe hulajnogi będące zabawkami dla dzieci, a potężne narzędzia, które mogą przejechać dystans wynoszący nawet 120 km. Nic więc dziwnego, że sporo osób domaga się, by uregulować kwestie związane z tymi pojazdami, a co za tym idzie – zwiększyć poziom bezpieczeństwa na drogach i chodnikach.

Pojazdy elektryczne – czy można nimi jeździć wszędzie?

Jak dotąd, w polskim prawie nie pojawiły się konkretne zapisy dotyczące pojazdów elektrycznych, takich jak hulajnogi, dlatego póki co traktowane są one jako piesi. Tak jak piesi, hulajnogi elektryczne powinny poruszać się tylko po chodnikach. Osoby poruszające się w ten sposób, pod żadnym pozorem nie mogą korzystać z ulic czy dróg rowerowych.

Kto może prowadzić hulajnogę elektryczną?

Brak przepisów dotyczących poruszania się hulajnogami elektrycznymi sprawia, że trudno jest określić dolną granicę wieku kierowców. Jeśli prędkość takiej hulajnogi nie przekroczy 25 km/h, może się nią poruszać nawet małe dziecko. Chodzą słuchy, że Ministerstwo Infrastruktury planuje wprowadzić zmiany w tym zakresie, tak, by z hulajnogi elektrycznej mogły korzystać dzieci, które ukończyły 10 lat.

Czy hulajnoga elektryczna musi być zarejestrowana?

W Polsce, póki co, nie ma obowiązku rejestrowania hulajnogi elektrycznej, gdyż z reguły są to pojazdy, których prędkość maksymalna nie przekracza 25 km/h. Zaliczane są do grupy urządzeń transportu osobistego, takich jak monocykl, deskorolka i inne.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj