Dyski SSD już na dobre zadomowiły się w świecie nowoczesnych technologii. Dziś nie wystarczy powiedzieć, że „chce się mieć komputer z dyskiem SSD” – jest to oczywistość. Pytanie tyczy się raczej tego, jaki ten dysk powinien być, aby dobrze sprawdzał się „w akcji”. O tym zamierzamy powiedzieć w tym artykule, który może stanowić swoisty przewodnik w wyborze najlepszego dysku.

Największe zalety płynące z zastosowania dysku SSD

Już od wielu lat, jeszcze zanim dyski SSD stały się tak popularne i łatwo dostępne, mówiło się o ich przewadze nad standardowymi „twardzielami”. W czym się ona objawia? Przede wszystkim w znacznie wydajniejszej, cichej i szybszej pracy. Czas dostępu do danych przechowywanych na dysku SSD jest znacznie szybszy, niż w przypadku ich starszych odpowiedników. Co więcej, wybranie SSD to również oszczędność energii – dyski tego typu cechują się bowiem niskim zużyciem prądu. Choć więc same w sobie kosztują sporo więcej, niż dyski HDD, korzystanie z nich jest w stanie przynieść nam wiele korzyści, oszczędzić mnóstwo czasu i przełożyć się na tańszą eksploatację.

Czym kierować się przy wyborze?

Jeżeli chodzi o dyski SSD, rynek oferuje bardzo wiele ich modeli, z których każdy różni się nie tylko producentem, z którego fabryki pochodzi, ale też – a może przede wszystkim – parametrami technicznymi. Na co więc powinniśmy zwrócić uwagę przy dokonywaniu wyboru? Przede wszystkim na:

  • wielkość i pojemność – dyski SSD możemy montować zarówno we wnętrzu naszego komputera, jak i kupić ich zewnętrzną wersję. Dyski tego typu występują wersjach o wymiarach 1,8 oraz 2,5 cala. Choć dysk tego typu nie oferuje tak dużych pojemności, jak popularny „twardziel”, powoli się to zmienia, a już teraz w stosunkowo przystępnej cenie można znaleźć dysk o pojemności 1 TB. Wyższe wartości wiążą się już z wydatkiem mocno przekraczającym tysiąc złotych za sam dysk.
  • szybkość odczytu i zapisu – jedną z najważniejszych rzeczy w dyskach SSD jest bardzo szybki, niemal zawsze pozbawiony opóźnień dostęp do danych zarówno w kwestii ich zapisywania, jak i odczytywania. Większość dysków, ze względu na specyfikę oraz sposób wykonania, cechuje się właśnie brakiem opóźnień – należy jednak uważać na urządzenia niezawierające sprzętowego buforu zapisu. Są to zazwyczaj najtańsze ze sprzętów, bo pochodzą z wczesnych czasów ich powstawania. Zwróćmy więc szczególną uwagę na prędkości deklarowane przez producentów dysków SSD.
  • interfejs (i transfer) – w przypadku dysków SSD podczas przenoszenia danych można osiągnąć wydajność 100 razy większą niż HDD. Patrzmy, z jakiego interfejsu korzysta dany dysk – najlepszym jest M.2 PCI-Express x4.
  • rodzaj pamięci – dyski SSD występują w wersjach z trzema rodzajami pamięci – MLC, TLC oraz SLC. MLC pozwala na przechowywanie większych rozmiarów danych w jednej komórce pamięci, co sprawia, że lepiej wykorzystuje swoją strukturę. SLC jest najbardziej niezawodny i wydajny (jeden bit na jedną komórkę), ale też najdroższy. Najpopularniejszym rodzajem pamięci jest z kolei TLC, w przypadku którego jedna komórka zawiera trzy bity danych. Jest to rozwiązanie najwolniejsze i zawodne, ale na pewno najbardziej ekonomiczne.

Dyski SSD - na co zwrócić uwagę w czasie ich wybierania? 3

Podsumowanie

Dyski SSD to w chwili obecnej stanowią najpopularniejsze i najlepsze rozwiązanie dla osób najbardziej wymagających względem szybkości odczytu i zapisu danych. Nic dziwnego, że powoli wypierają starsze rozwiązania – ich produkcja powoli staje się coraz tańsza, co przekłada się również na cenę dla klienta docelowego. Jeśli więc nie mamy takich jeszcze we własnym komputerze, warto zastanowić się nad ich zakupem.

1 KOMENTARZ

  1. Ja już od dobrych 2 lat, albo i 3 lat HDD używam tylko na tzw. śmietnik. Wszystkie gry/ programy/stery itd. tylko na SSD.

    Na hdd trzymam masę zdjęć, filmy i różne kopie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj