Jak mówi jeden z moich znajomych, zwiedzanie to specyficzna forma chodzenia. Ale, żeby nie chodzić bez sensu, szczególnie, gdy wyjeżdża się za granicę i nie zna języka kraju, w którym się przebywa, warto w czasie zwiedzania, zapytać o audio guide. To nic innego, jak elektroniczny przewodnik, którego nie widzimy, a doskonale słyszymy, ponieważ obecnie dostępne urządzenie tego typu przekazują dźwięk naprawdę dobrej jakości. Poza tym lektor ma zwykle miły dla ucha tembr głosu, dobrą dykcję i posługuje się z jednej strony prostym, ale też nienagannym językiem.

Za darmo i płatne

Audio guide może być aplikacją ściąganą na telefon lub po prostu odrębnym urządzeniem ze słuchawkami, dzięki którym słyszy się, co mówi elektroniczny przewodnik, nie przeszkadzając jednocześnie innym zwiedzającym.

Takie urządzenie otrzymuje się przed wejściem do obiektu, a przed wyjściem trzeba jej prostu oddać. Czasami jego wypożyczenie jest bezpłatne, ponieważ pewnie mieści się niejako w cenie biletu, innym razem trzeba zapłacić za nie tylko zwracaną kaucję. Ale są też sytuacje, że za posłuchanie elektronicznego przewodnika trzeba coś dopłacić.

Krótka instrukcja na początek

Obsługa takiego urządzenia jest prosta, a jego krótka instrukcja obsługi jest zawsze pierwszym komunikatem, który usłyszy się po jego uruchomieniu. Potem najczęściej trzeba już tylko iść za głosem przewodnika. Oprowadza nas, mówi gdzie mamy spojrzeć, opisuje, co widzimy i oczywiście – jak rasowy przewodnik – sypie również anegdotami. Są też inne rozwiązania polegające na przykład na tym, że po wejściu do jakiegoś pomieszczenia trzeba wbić na klawiaturze konkretny numer widoczny na ścianie lub na drzwiach. Oczywiście takie urządzenia mają również możliwość korygowania popełnionych błędów i zwiększania lub zmniejszania głośności.

Słuchawki w autobusie

Istnieją też systemowe rozwiązania takich usług, gdzie cała grupa turystów od razu otrzymuje tylko słuchawki z niewielkimi nadajnikami. Ale to dotyczy grup zorganizowanych, firmowanych przez biura podróży. Urządzenie typu audio guide można też spotkać w autobusach turystycznych objeżdżających atrakcyjne miejsca w miastach. Kursują one cały dzień po określonych wcześniej pętlach i można do nich wsiadać i z nich wysiadać w dowolnych przystankach lub też przejechać miasto słuchając słów przewodnika. Słuchawki otrzymuje się wraz z biletem i wpina je do gniazdek w autobusie, znajdujących się przy każdym miejscu siedzącym.

Lepsze niż przewodnik na papierze

Audio guide to naprawdę doskonałe rozwiązanie, z którego trzeba skorzystać zawsze, gdy jest taka możliwość. Idealnie zastępuje wertowanie notatek, czy papierowego przewodnika, bo to czasami, szczególnie, gdy zwiedza się coś na świeżym powietrzu, może być kłopotliwe. Poza tym na pewno zwiedzanie z urządzeniami typu audio guide jest też szybsze niż z papierowym przewodnikiem, bo nie trzeba szukać odpowiednich opisów na przykład w spisie treści.

Pytania jednak nie zadasz

Poza tym elektroniczny przewodnik ma jedną podstawową zaletę. Można go wyłączyć, gdy nas nudzi lub nie podoba się nam to, co opowiada. Ale ma też taką jedną wadę. Nie zadamy mu żadnego pytania. Miałem już okazję korzystać z takich urządzeń na przykład ostatnio w czasie zwiedzania zamku w Edynburgu i rzeczywiście jestem „na tak”. Zresztą urządzenia audio guide coraz częściej spotyka się również w Polsce i z przeznaczeniem dla polskich turystów. Na pewno dzięki takiemu rozwiązaniu można dowiedzieć się więcej niż wtedy, gdyby ktoś czytałby opisy pod eksponatami w muzeum lub korzystał ze specjalistycznych przewodników papierowych.

Artykuł powstał przy współpracy z SystemTourguide.com, firmą oferującą systemy Audio Guide: https://systemtourguide.com/audio-guide/ oraz Tour Guide: https://systemtourguide.com/tour-guide/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj