Smartfon to urządzenie codziennego użytku, bez którego trudno wyobrazić sobie wykonywanie wielu czynności. Co jednak, gdy stracisz zapisane w jego pamięci informacje? W tym przewodniku znajdziesz wskazówki, jak odzyskać dane z iPhone’a.

O czym należy pamiętać przed przystąpieniem do odzyskiwania danych?

Dane mogą zostać utracone z różnych powodów. Czasami jest to przypadkowe skasowanie plików, a innych razem celowe działanie osób trzecich. Smartfon może również upaść, zostać czymś przygnieciony lub w inny sposób uszkodzony, co także może przyczynić się do utraty danych.

Co należy wówczas zrobić? Warto zacząć od najprostszych czynności i ogólnych oględzin w celu upewnienia się, w jakim stanie jest telefon, a więc:

  • oceń wizualnie sprzęt, sprawdź czy coś nie zostało uszkodzone,
  • włącz i wyłącz aparat, a następnie zeskanuj urządzenie,
  • jeśli sprzęt nie działa, sprawdź, czy jest na gwarancji i jakie są jej warunki.

Możesz również zaktualizować system operacyjny iOS. Ponadto, jeśli iPhone nie włącza się, podłącz go ładowarki, a gdy to nie pomoże, sprawdź źródło zasilania oraz porty USB.

Sposoby odzyskiwania danych z iPhone

Czasami jednak pliki zostały utracone, mimo że iPhone jest sprawny. Wówczas należy przeprowadzić proces odzyskiwania danych dwoma głównymi sposobami:

  • przy użyciu kopii zapasowej, czyli backupu,
  • bez kopii zapasowej.

Odzyskiwanie danych z kopii zapasowej

Jeśli tworzyłeś kopie zapasowe, utracone dane możesz odzyskać przy pomocy narzędzi iTunes oraz iCloud. Te dwie usługi stworzone przez firmę Apple umożliwiają szybkie oraz łatwe przywrócenie utraconych plików.

Aby skorzystać z funkcjonalności iTunes podłącz iPhone’a do komputera za pomocą USB. Następnie uruchom odzyskiwanie danych iPhone’a. Usługa iTunes umożliwia podgląd danych i przywracanie dowolnych multimediów. Po włączeniu oprogramowania zaznacz wszystkie pliki lub wybrane elementy kopii zapasowej i kliknij przycisk Start.

Na podobnej zasadzie odbywa się odzyskiwanie danych z iCloud. Wystarczy zalogować się do aplikacji i postępować zgodnie ze wskazówkami. Klikając w odpowiednią ikonkę z kopią zapasową będziesz miał podgląd i dostęp do wszystkich plików.

Następnie możesz wybrać tylko te dane, które będą Ci potrzebne. Dzięki iCloud odzyskasz utracone zdjęcia, kontakty czy ważne notatki.

Jak odzyskać dane z iPhone'a? 3

Odzyskiwanie danych bez kopii zapasowej

Nawet jeśli nie tworzyłeś kopii zapasowych, utracone dane wciąż możesz odzyskać. Do tego służą specjalne oprogramowania, które współpracują z systemem operacyjnym iOS. Wystarczy zainstalować wybraną aplikację na komputerze, do którego oczywiście należy podłączyć iPhone’a.

Po uruchomieniu aplikacji na iOS należy wybrać skanowanie systemu. Oprogramowanie przeszuka cały aparat i wyświetli znalezione pliki. W zależności od tego, czego potrzebujesz, możesz odzyskać całą zawartość lub tylko wybrane elementy.

Jak zatem widzisz, odzyskiwanie danych z telefonu jest możliwe na kilka sposobów. Możesz to zrobić z nawet bardzo zniszczonego urządzenia i bez korzystania z backupu. Jest to jednak czynność, która wymaga pewnej wprawy i przynajmniej podstawowej wiedzy informatycznej.

Konsekwencje nieumiejętnego odzyskiwania danych

Dlatego samodzielne odzyskiwanie danych nie zawsze musi zakończyć się sukcesem. Współczesne urządzenia mobilne posiadają wiele funkcji i zwykłemu użytkownikowi może być trudno odnaleźć się w tych wszystkich nowinkach technicznych.

Podczas odzyskiwania danych mogą pojawiać się komunikaty i ostrzeżenia, które nie zawsze będą zrozumiałe dla laika. Jakie to może mieć konsekwencje? Nieumiejętne obchodzenie się z aparatem może spowodować, że trwale usuniesz wszystkie dane, których nawet profesjonalista nie będzie już w stanie odzyskać.

Duża ingerencja w oprogramowanie może prowadzić do kolejnych przykrych niespodzianek. W najgorszym przypadku może dojść do uszkodzenia softu, usunięcia kolejnych danych, a nawet awarii aparatu.

Nawet jeśli uda Ci się odzyskać dane, to prawdopodobnie nie będziesz wiedział, co było przyczyną usterki. Być może masz w telefonie zainstalowane złośliwe oprogramowanie i problem nie zostanie całkowicie rozwiązany.

Powierz swój telefon profesjonalistom

Koszt zakupu nowego iPhone’a to na ogół kilka tysięcy złotych. Nieumiejętne obchodzenie się z nim może mieć przykre konsekwencje. Dlatego jeśli nie wiesz, jak prawidłowo i skutecznie odzyskać dane, powierz swój telefon profesjonalistom.

Dzięki temu będziesz mieć pewność, że wszystko zostanie zrobione tak, jak należy, a przy okazji poznasz przyczynę awarii. To również oszczędność czasu. Profesjonalne serwisy IT potrafią bardzo szybko uporać się z problemem, ponieważ mają doświadczenie w tego typu naprawach.

Serwis komputerowy Avidata zajmuje się profesjonalnym odzyskiwaniem danych. Firma ma bardzo duże doświadczenie na rynku wzbogacone wiedzą swoich pracowników. Dlatego jest w stanie odzyskać dane nawet z bardzo zniszczonego iPhone’a.

Jej atutami są skuteczność, bezpieczeństwo, krótkie terminy naprawy, a także konkurencyjne ceny. Telefon możesz przynieść osobiście do wybranego punktu obsługi klienta lub zamówić bezpłatny odbiór.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj