Zdrowy sen ma istotne znaczenie dla dobrego samopoczucia. Tymczasem coraz więcej osób cierpi z powodu problemów z zasypianiem i nocnym wypoczynkiem. Aby poprawić jakość spoczynku, warto skorzystać z nowoczesnych technologii, jakimi są aplikacje do monitorowania snu. Pomagają one w zasypianiu oraz zapewniają długi i solidny relaks sprawiając, że każdy wstaje wypoczęty i pełen energii do działania.

Dlaczego sen jest tak istotny?

Zależnie od wieku człowiek potrzebuje od 6 do nawet 17 godzin snu. Osoby dorosłe wymagają codziennego nocnego wypoczynku trwającego od 6 do 8 godzin. Zbyt krótki, płytki i często przerywany sen nie zapewnia odpowiedniej regeneracji. W konsekwencji ludzie są niewyspani, przemęczeni, mają osłabioną koncentrację, pogorszoną odporność i samopoczucie.

W obecnych czasach problemy z zasypianiem są niemal chorobą cywilizacyjną, dotykającą kobiety i mężczyzn w każdym wieku. Na szczęście istnieje rozwiązanie, które zapewni zdrowy i spokojny odpoczynek w odpowiedniej ilości. Mowa o monitorowaniu snu.

Jak możemy monitorować przebieg snu?

Aby monitorować przebieg snu, można skorzystać z aplikacji na telefon i specjalnych opasek. Oba te rozwiązania współpracują z większością modeli smartfonów, oferując prostą i intuicyjną obsługę oraz możliwość ustawienia osobistych preferencji. Śledzą one czas rozpoczęcia i zakończenia snu, jego fazy, liczbę przebudzeń czy aktywność ruchową w czasie wypoczynku. Jak dokładnie działają aplikacje monitorujące sen?

Aplikacje monitorujące sen

Aplikacja monitorująca sen to najczęściej bezpłatny program, którego instalacja na telefonie trwa kilkadziesiąt sekund. Można pobrać ją z firmowych sklepów, wybierając wersję pasującą do systemu Android, iOS lub Windows. Taki program pomaga w spokojnym zasypianiu oraz zapewnia niezakłócony nocny wypoczynek. Uruchomiony w momencie położenia się do łóżka, wyświetla krótki film z delikatnym podkładem muzycznym, który pozwoli zrelaksować się i spokojnie zasnąć.

W kolejnych godzinach aplikacja wycisza wszelkie głośne powiadomienia, wibracje czy rozświetlanie się ekranu, które mogłyby obudzić śpiącą osobę. Gdy nadchodzi wyznaczony czas pobudki, załącza z odpowiednim wyprzedzeniem płynny, dedykowany alarm, który pozwala łatwo i delikatnie wybudzić się ze snu.

Inteligentne aplikacje i opaski do monitorowania snu

Standardowe aplikacje do monitorowania snu mogą współpracować także z zainstalowanymi na telefonie czujnikami ruchu. W głębokim śnie REM człowiek nie wykonuje żadnych ruchów; są one obecne jedynie w płytkiej fazie NREM. Aplikacja wykrywając ruch inicjuje proces stopniowego budzenia, które jest znacznie łatwiejsze i łagodniejsze w czasie NREM, niż w okresie głębokiego snu.

Rozwiązaniem wpływającym na zwiększoną higienę snu są także opaski z czujnikami, współpracujące z aplikacjami na telefon. Mierzą one czas poszczególnych faz snu, jego długość oraz latencję, umożliwiając dogłębną kontrolę i polepszenie jakości wypoczynku.

Choć aplikacja do monitorowania snu to jeszcze mało popularne rozwiązanie, w niedalekiej przyszłości może ona stać się nieodzownym elementem nocnego wypoczynku. Dzięki niej relaks jest znacznie łatwiejszy, a sen głęboki i nieprzerwany, skutkując optymalną regeneracją i dobrym samopoczuciem każdego dnia.

Aplikacja do monitorowania snu – sposób na solidny wypoczynek 3

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj