Dwudziesty pierwszy wiek to okres dynamicznych zmian technologicznych. Nowoczesne rozwiązania cyfrowe wpływają właściwie na każdy aspekt związany z naszym życiem prywatnym oraz zawodowym. Jednym z ważnych filarów jest tzw. Internet Rzeczy. Co rozumie się pod pojęciem? Jeśli chcesz poznać odpowiedź na to pytanie, przeczytaj poniższy tekst. Powodzenia!

Co to jest Internet Rzeczy?

W obiegu funkcjonuje wiele definicji określających, co to jest Internet Rzeczy (z ang. IoT – Internet of Things). Różnią się one między sobą w pewnych aspektach, aczkolwiek istota większości z nich jest następująca: Internet Rzeczy jest siecią cyfrową, która łączy ze sobą różne przedmioty fizyczne. Kontakt między poszczególnymi elementami układu jest wielowektorowy. Nie polega on jedynie na relacji typu: uczestnik-urządzenie. Istotą Internet of Things jest także wymiana danych pomiędzy poszczególnymi urządzeniami.

Urządzenia IoT – przykłady urządzeń wpisujących się w koncepcję Internetu Rzeczy

Internet of Things jest obecny w naszym codziennym życiu zawodowym i osobistym. Według ostrożnych szacunków do układu tego może należeć nawet kilkanaście miliardów różnego rodzaju urządzeń. Do przykładowych rozwiązań w tym zakresie należą między innymi:

Wśród rozwiązań należących do systemu Internet of Things znajdują się między innymi takie urządzenia jak:

  • system inteligentnego oświetlenia,
  • smart home,
  • monitoring przemysłowy oraz inne systemy zabezpieczające (w tym na przykład czujniki ruchu),
  • inteligentne roboty sprzątające,
  • automatyczne systemy zraszające i nawadniające.

Zazwyczaj urządzenia-elementy systemu Internet of Things są ze sobą połączone za pomocą takich rodzajów połączeń jak Bluetooth, Ethernet (połączenie internetowe) oraz sieć bezprzewodowa Wi-fi connection.

Co nie należy do systemu Internet of Things?

Według obiegowej opinii takie szeroko rozpowszechnione rozwiązania jak komputery czy urządzenia mobilne (smartfony, tablety) należą do układu IoT. Tymczasem, rzeczywistość wygląda nieco inaczej. Tego typu urządzenia raczej nie są uznawane za element Internet of Things, o ile ich zadaniem jest jedynie komunikacja z użytkownikiem-człowiekiem. A zatem oglądanie filmu w Internecie lub słuchanie muzyki z użyciem smartfona to czynności, których nie traktuje się jako IoT.

Nieco inaczej przedstawia się sytuacja, jeśli chodzi o wykorzystywanie tego typu sprzętu na przykład podczas konfigurowania systemu inteligentnego domu.

Jaka jest przyszłość Internetu Rzeczy?

Obecnie mamy do czynienia ze zjawiskiem, które jest określane jako tzw. czwarta rewolucja przemysłowa. Podczas poprzednie przełomy technologiczne skupiały się głównie na urządzeniach mechanicznych (rewolucja przemysłowa), to obecnie najbardziej doniosłe zmiany zachodzą w sferze cyfrowej (wirtualnej). Celem, dla którego wdraża się tego typu działania, jest przede wszystkim optymalizacja kosztów związanych z prowadzeniem biznesu oraz zwiększenie produktywności organizacji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj