Stosowana do ogrzewania domu i przygotowania ciepłej wody użytkowej pompa ciepła jest coraz częściej montowana w domach oraz innych budynkach. Jest to związane z licznymi korzyściami, takimi jak energooszczędność, ekologia, bezpieczeństwo, wieloletnie i niezawodne działanie urządzenia, a także wygoda użytkowania. Na rynku dostępnych jest sporo modeli tych urządzeń, dlatego wiele osób staje przed dylematem: jaką pompę ciepła wybrać? Postaramy się pomóc w dokonaniu decyzji!

Jak działa pompa ciepła?

Na wstępie warto omówić, w jaki sposób działa pompa ciepła. Jest to system grzewczy, który wykorzystuje energię cieplną z otoczenia (dolnego źródła ciepła), pobiera ją i kieruje do instalacji grzewczej wewnątrz budynku (górne źródło ciepła). Pompa ciepła samodzielnie nie wytwarza ciepła, a jedynie je pozyskuje, przetwarza i transportuje do ogrzewania podłogowego bądź grzejników. Do pracy pompy ciepła potrzebna jest niewielka ilość energii elektrycznej, jednak wyłącznie do napędu sprężarki, dzięki czemu jest to urządzenie bardzo tanie w eksploatacji, zapewniające znaczne oszczędności w porównaniu do innych systemów ogrzewania.

Jak wybrać pompę ciepła?

Wszystkie dostępne na rynku pompy ciepła działają na tej samej zasadzie i zawierają dokładnie te same elementy, jednakże wykazują wiele różnic. Przede wszystkim wyboru należy dokonać pod kątem funkcjonalności pompy ciepła: czy ma zapewniać ogrzewanie i przygotowywać ciepłą wodę użytkową czy służyć jedynie do podgrzewania c.w.u.? Dodatkowo wiele modeli jest także wyposażonych w funkcję chłodzenia. Wybór pompy ciepła dotyczy równie jej rodzaju – na rynku znaleźć można bowiem powietrzne pompy ciepła, gruntowe pompy ciepła oraz najrzadziej montowane wodne pompy ciepła. Ważne są także parametry, takie jak np. współczynniki SCOP oraz COP.

W wyborze urządzenia pomocne może być narzędzie, jakim jest ranking pomp ciepła. Zawarte zostały w nim wszystkie niezbędne informacje o pompach ciepła, co umożliwia ich łatwe i wygodne porównanie. Na jakie aspekty warto zwrócić uwagę wybierając pompę ciepła?

Dolne źródło energii – powietrzna pompa ciepła czy gruntowa pompa ciepła?

Pierwszym krokiem w wyborze pompy ciepła jest dokonanie decyzji dotyczące dolnego źródła ciepła, za które posłużyć może grunt, woda lub powietrze. Obecnie najczęściej stosowane są powietrzne pompy ciepła, które są stosunkowo łatwe w montażu, a także najmniej kosztowne. Wartym rozważenia rozwiązaniem jest także wybór gruntowej pompy ciepła, która choć wiąże się z nieco trudniejszym etapem montażowym jest jednocześnie bardzo efektywna niezależnie od temperatury zewnętrznej. Grunt stanowi bowiem bardzo stabilne źródło ciepła. Wodne pompy ciepła wybierane są najrzadziej, co wynika z niewielkiej dostępności odpowiedniego źródła wody powierzchniowej.

Pompa ciepła do c.w.u.

Większość z nas myśląc o pompie ciepła wyobraża sobie przede wszystkim system grzewczy zapewniający ciepło wewnątrz budynku oraz podgrzewania ciepłej wody użytkowej. Na rynku dostępne są jednak urządzenia przeznaczone wyłącznie do przygotowywania c.w.u. Jeśli nie chcemy wymieniać całego systemu grzewczego, możemy zastosować pompę ciepła właśnie do tego celu.

Chłodzenie pomieszczeń za pomocą pompy ciepła

Pompy ciepła służyć mogą do zapewnienia ciepłej wody użytkowej oraz ogrzewania budynku, lecz również do chłodzenia pomieszczeń. Działając na zasadzie podobnej do klimatyzacji zapewniają przyjemny chłód, tak niezbędny w upalne dni lata. Wybierając model pompy ciepła warto zastanowić się, czy ma być on wyposażony w tego rodzaju funkcję.

Współczynnik COP – sprawność pompy ciepła

Aby zapewnić wydajne ogrzewanie domu pompą ciepła należy także zwrócić uwagę na parametr, jakim jest współczynnik COP. Informuje on o tym, ile energii cieplnej wytworzy pompa ciepła w stosunku do pobranej energii elektrycznej. Współczynnik COP na poziomie 3,5 oznacza, że z każdego 1 kW energii zostanie wytworzone 3,5 kW mocy cieplnej. Im wyższy współczynnik COP, tym skuteczniejsze ogrzewanie.

Samodzielne czy biwalentnie działanie pompy ciepła

Istotnym aspektem w trakcie doboru pompy ciepła jest dokonanie decyzji, czy ma ona stanowić jedyne źródło ciepła, czy współpracować z innymi systemami np. kotłem gazowym. Pompa ciepła może bowiem działać samodzielnie lub w tzw. układzie biwalentnym. Drugie rozwiązanie jest często polecane w przypadku powietrznych pomp ciepła, które w sytuacji znaczącego spadku temperatury powietrza zewnętrznego tracą swoją wydajność.

Podsumowanie

Dobór pompy ciepła nie jest prostym zadaniem i wymaga przeanalizowania wielu czynników oraz podjęcia istotnych decyzji. Z całą pewnością warto wybrać ten system grzewczy, ponieważ jest on tani w eksploatacji, ekologiczny, bezpieczny, wygodny w użytkowaniu. Chcesz uzyskać więcej informacji o pompach ciepła? Znajdziesz je w serwisie e-energia.pl.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj