BIM to proces coraz częściej stosowany w branży budowlanej, architektonicznej i inżynieryjnej na całym świecie. Z jego pomocą każdy zaangażowany w projekt budowlany ma dostęp do aktualnych danych systemowych na każdym etapie inwestycji. Technologia BIM ma wiele zalet. Usprawnij proces projektowania, oszacuj zwrot z inwestycji i wykrywaj błędy, które często prowadzą do wysokich kosztów. W ten sposób oszczędzasz czas i pieniądze oraz poprawiasz jakość Twojej inwestycji. Aby zmaksymalizować potencjał modeli BIM, warto poszukać fachowej pomocy w tym zakresie.

Czym są modele BIM?

Modele BIM to cyfrowe reprezentacje rzeczywistych produktów, urządzeń lub materiałów budowlanych, których architekci używają do projektowania budynków. Konkretny model powstaje poprzez połączenie modelu 3D z metadanymi o produkcie.

Modele BIM dla producentów branży budowlanej i instalacyjnej.

Coraz więcej producentów decyduje się na przygotowanie modeli BIM swoich produktów, niezależnie od tego, czy są to materiały budowlane, wykończeniowe czy instalacyjne. BIM to przyszłość projektowania, która powoli staje się standardem, a sami producenci już widzą szereg korzyści z zastosowania tej technologii w swoich firmach.

Dlatego też już dziś warto zainwestować w budowę kompetencji firmy w tym kierunku. BIM to nie tylko model 3D wraz z danymi, to także wsparcie dla projektanta w procesie jego pracy, to prosty wybór materiałów podczas projektowania, a przede wszystkim wychodzenie naprzeciw potrzebom nowoczesnego rynku branży budowlanej.

modelowanie BIM

Inwestorzy poszukują firm wykonujących projekty w technologii BIM, biura projektowe chcąc efektywnie pracować, szukają gotowych bibliotek BIM, rządy wspierają rozwój technologii ogłaszając przetargi na zamówienia publiczne wykonane w tej właśnie technologii.

Zastosowanie modelowania BIM w Polsce zwiększyłoby efektywność w branży budowlanej, ale warto zwrócić uwagę także na inne zalety. Technologia może przyczynić się do bardziej zrównoważonego procesu inwestycyjnego. Krótszy czas budowy, dokładniejsza ocena wymagań materiałowych, lepsze planowanie transportu – to wszystko ma pozytywny wpływ na środowisko. Miejmy nadzieję, że Ministerstwo Rozwoju i Technologii będzie nadal koncentrować się na strategiach wdrażania BIM w naszym kraju.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj