alternatywne źródła energii

Energia była, jest i będzie nieodłącznym elementem, potrzebnym ludziom do podstawowych czynności. Służy ona do ocieplania mieszkań, oświetlania pomieszczeń, a także zapewnia pracę przemysłu i usług telekomunikacyjnych. W dzisiejszych czasach, trudno wyobrazić sobie bez niej życie. Dostarczało nam ją środowisko naturalne w postaci np.: drewna, węgla brunatnego, ropy naftowej czy gazu. Jednak wraz z postępem cywilizacyjnym i coraz większą industrializacją zapotrzebowanie na energię ciągle rośnie, a jej zasoby powoli się kurczą. Rozwiązaniem problemu, stały się alternatywne źródła energii- czyli źródła odnawialne.

Czym są alternatywne źródła energii?

Są to źródła odnawialne, z których możemy czerpać nie zależnie od dostawców i bez obaw, że jej zasób się wyczerpie. Opłaty za energię stale rosną, zwiększa się też świadomość i potrzeba ochrony klimatu. Odnawialne źródła energii mają szerokie zastosowanie i są coraz bardziej pożądane. Minimalizują one dewastację środowiska, jaka towarzyszy przy wydobywaniu jej z naturalnych źródeł. Coraz częściej spotykamy na dachach domów kolektory słoneczne, widzimy pola na których w rzędach ustawione są panele słoneczne. To tylko jeden z niewielu sposobów, na wykorzystanie alternatywnych źródeł energii.

Rodzaje alternatywnych źródeł energii

Najczęściej wykorzystywana obecnie, jest energia słoneczna. Do jej pozyskiwania wykorzystuje się urządzenia absorbujące światło np.: panele słoneczne. Rozwiązanie to jest często stosowane w domach jednorodzinnych do ogrzewania wody. Powstało też, kilka elektrowni słonecznych na świecie, które wykorzystują tylko energię odnawialną do pracy, czym przyczyniają się do ochrony klimatu. Kolejnym przykładem alternatywnego źródła energii jest energia wodna. Pozyskuje się ją przy użyciu młynów, kół wodnych oraz systemu zapór. Wykorzystując spiętrzoną wodę, napędzane są generatory prądu. Koszty takiej energii są niewielkie, a okres jej użytkowania o wiele dłuższy, niż w przypadku innych źródeł. Coraz częściej powstają na świecie elektrownie wodne.  Odnawialnym źródłem jest także energia geotermalna. Pochodzi ona z wnętrza Ziemi. Procesy cieplne między jądrem Ziemi, a jej powierzchnią generują energię cieplną i są uznawane za jej cenne źródło. Energia geotermalna znajduje zastosowanie w pompach cieplnych, wykorzystywanych w systemach grzewczych. Ostatnim rodzajem alternatywnych źródeł energii jest energia biomasy. Nie ma osoby, która nie usłyszałaby terminu : biopaliwa lub biogazy. To energia pozyskiwana z materii roślinnej. Jest stosowana głównie jako paliwa samochodowe, charakteryzujące się niską emisją spalin.

Korzyści jakie niosą za sobą odnawialne źródła energii

Do najważniejszych zalet wykorzystania alternatywnych źródeł energii, możemy zaliczyć zmniejszenie emisji dwutlenku węgla. Ich użycie przyczynia się także do zniwelowania kosztów energii użytkowej, a także mniejszą emisją zanieczyszczeń do atmosfery. Mniej zanieczyszczeń warunkuje poprawę zdrowia i samopoczucia. Weźmy pod uwagę, że naturalne zasoby stale się wyczerpują, a coraz to nowsze sposoby ich wydobycia, wpływają na pogorszenie się klimatu i dewastują planetę, na której żyjemy.

Więcej na stronie: https://www.4katy.com.pl/technologia/10-rodzajow-alternatywnych-zrodel-energii

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj