jak podłączyć prostownik do aku

Nie wiesz, jak naładować akumulator samochodowy? Zastanawiasz się, jak długo trwa ładowanie akumulatora samochodowego? Nie wiesz, czy trzeba odłączyć akumulator samochodowy, aby go naładować?

Jesteś we właściwym miejscu, ponieważ nasz przewodnik dotyczący ładowania akumulatora samochodowego zawiera wszystkie odpowiedzi, które są potrzebne, aby pomóc Ci w ponownym włączeniu samochodu i powrocie na drogę.

Akumulatory samochodowe mogą się rozładować z wielu powodów. Jeśli zapomnisz zgasić światła podczas parkowania lub zostawisz samochód na dłuższy czas na parkingu, możesz wrócić i stwierdzić, że akumulator nie jest wystarczająco naładowany, aby uruchomić samochód.

Dobrze jest przyjrzeć się procesowi ładowania akumulatora, aby utrzymać go w dobrym stanie. Dowiedz się jak to zrobić poniżej.

Jak naładować akumulator samochodowy

Jaki rodzaj baterii? – Spójrz, jaką masz baterię. Jeśli Twój samochód jest wyposażony w technologię start/stop, będziesz miał akumulator AGM lub EFB. Będą one potrzebowały „inteligentnej” ładowarki. Tradycyjna ładowarka nie jest odpowiednia dla tego typu akumulatorów.

Sprawdź styki – Zanim cokolwiek podłączysz, spójrz na końcówki przewodów wychodzące z górnej części baterii oraz na zaciski, które je łączą. Jeśli wyglądają one na zaśniedziałe lub skorodowane, należy je wyczyścić przed ładowaniem akumulatora. Aby to zrobić, zapoznaj się z naszym przewodnikiem dotyczącym sprawdzania i czyszczenia akumulatora samochodowego.

Odłączanie akumulatora samochodowego – Chociaż możliwe jest ładowanie akumulatora samochodowego, gdy jest on jeszcze podłączony lub znajduje się na miejscu, po szybkim wyczyszczeniu zawsze warto go odłączyć przed ładowaniem. Zawsze najpierw odłączaj przewód ujemny (zwykle czarny) i podłączaj go ponownie jako ostatni, w przeciwnym razie możesz doznać nieprzyjemnego szoku po dotknięciu bieguna dodatniego. Zaciski są zazwyczaj podłączane do akumulatora za pomocą zacisku, który jest odkręcany lub dociskany śrubą z boku. Odkręć zaciski (najpierw ujemny, pamiętaj!) i przesuń je na jedną stronę. Ponadto, pamiętaj, że jeśli odłączysz akumulator samochodowy, może być konieczne zresetowanie radia, pozycji fotelika i ustawień deski rozdzielczej, więc upewnij się, że masz kody bezpieczeństwa, jeśli ich potrzebujesz!

Podłącz prostownik – trzymaj go tak daleko od akumulatora, jak tylko pozwalają na to kable, i nigdy nie zostawiaj go na górze akumulatora podczas ładowania! Podłącz cęgi prostownika do zacisków na akumulatorze, dopasowując je od dodatniego do dodatniego i od ujemnego do ujemnego. Następnie należy podłączyć prostownik.

Włącz prostownik – Teraz nadszedł czas, aby włączyć prostownik. Niektóre ładowarki wyłączą się automatycznie po naładowaniu akumulatora, ale inne będą musiały być odłączone. Zapoznaj się z instrukcją obsługi swojej indywidualnej ładowarki, aby dowiedzieć się, jak długo to potrwa i co należy zrobić.

To wszystko! – Po naładowaniu akumulatora należy odłączyć prostownik, a następnie odłączyć zaciski. Następnie podłącz ponownie akumulator samochodowy (dodatni pierwszy i ujemny ostatni, pamiętaj!) i ruszaj w drogę! Jeśli używasz inteligentnej ładowarki, pojawi się wskaźnik pokazujący, kiedy akumulator jest naładowany.

Rzeczy, które należy zapamiętać:

Ładowanie akumulatora jest naprawdę proste, ale akumulatory mogą wydzielać gaz wodorowy podczas ładowania – zwłaszcza jeśli są ładowane przy wyższym napięciu przez szybki prostownik. Trzymaj ładowarkę z dala od akumulatora i upewnij się, że nie zostawiasz niczego na wierzchu baterii.

Należy również pamiętać, że akumulatory nie wytrzymują wiecznie, a jeśli bateria przestaje być naładowana, może osiągnąć koniec swojej żywotności.

Powinieneś być teraz ekspertem w dziedzinie ładowania akumulatorów samochodowych i być gotowy do powrotu na drogę!

Artykuł dzięki współpracy z: https://moto-blog.pl/krotka-instrukcja-jak-podlaczyc-akumulator-do-prostownika/

2 KOMENTARZE

  1. Teraz prostowniki są bezobsługowe. Dajesz minus do minusa, plus do plusa i tyle. Włączasz i czekasz 24 godziny aż się naładuje.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj