Elektroniczne zegarki znane jako smartwatche, są uzupełnieniem telefonu komórkowego. Dzięki nim nie musimy tak często korzystać z samego smartfona, ponieważ wszystkie powiadomienia otrzymujemy bezpośrednio na zegarek, który mamy na nadgarstku. Jeśli zdecydujemy się na bardziej zaawansowany model, będziemy mogli z poziomu zegarka odbierać połączenia i odpisywać na wiadomości. Są to jednak urządzenia, które na rynku zawitały stosunkowo niedawno, więc ktoś, kto nie miał z nimi żadnej styczności, może mieć trudność w wyborze smartwatcha idealnego dla siebie. Na co zwracać uwagę przy wyborze?

System operacyjny

Istnieje wiele różnych systemów operacyjnych stosowanych w smartwatchach. Wśród tych najczęściej spotykanych można wyróżnić:

  • Wear OS to system, który jest odpowiednikiem systemu android używanych w smartfonach. Jego największą zaletą jest współpraca ze sklepem Google Play, która zapewnia obsługę wielu dedykowanych aplikacji. Ułatwia to także współpracę zegarka ze telefonem na systemie android.
  • Watch OS jest systemem operacyjnym stosowanym w urządzeniach firmy Apple. Produkty sygnowane logiem tej marki słyną z dużej kompatybilności między sobą. Dla kogoś, kto posiada iPhona, trudno będzie znaleźć lepiej dopasowany zegarek niż ten, który działa właśnie na systemie Watch OS.
  • Tizen to system, z którego korzysta firma Samsung. Opiera się on na znanym wszystkim Linuxie. Słynie z szybkości działania i współpracy z różnymi modelami telefonów, jednak w przypadku smartfona od firmy Apple może on nie wykorzystywać wszystkich swoich funkcji.
  • Systemy autorskie producentów elektronicznych zegarków występują w tak wielu odsłonach, że trudno je wszystkie zliczyć. Jednym z pionierów jest firma Xiaomi, oferująca smartwatche w niedużej cenie, z wieloma przydatnymi funkcjami. Autorskie systemy operacyjne to domena zegarków i opasek sportowych.

Wyświetlacz

Najczęściej spotkamy się z wyświetlaczami LCD, OLED, lub AMOLED. Są to dokładnie takie same wyświetlacze jak te montowane w telefonach komórkowych. Choć nieczęsto, to jednak można spotkać również zegarki z wyświetlaczem e-ink, czy takim, który używa się w przypadku czytników elektronicznych. Dla naszych oczu ekran taki wygląda zupełnie jak zapisana kartka papieru. Jest świetnie widoczny nawet w najmocniejszym świetle, lecz zwykle nie obsługuje tak wielu funkcji jak ekrany LCD, OLED, czy AMOLED.

Wyświetlacze w smartwatchach występują w różnych kształtach i rozmiarach. Najbardziej klasycznie będą wyglądać wyświetlacze okrągłe, nawiązujące do tradycyjnej tarczy zegara, jak te, które mają smartwatche dostępne na swiss.com.pl.

Co ważne, im większy wyświetlacz w zegarku, tym większej będzie on potrzebował baterii, aby go obsłużyć. Jeżeli zdecydujemy się na zegarek z małą pojemnością baterii, za to okazałym ekranem, musimy liczyć się z tym, że będzie on wymagał prawdopodobnie codziennego ładowania. Jeśli natomiast wybierzemy smartwatch z pojemną baterią i niedużym ekranem, może on działać na jednym naładowaniu baterii kilka dni.

Funkcje

Najszybciej sławę zyskują zegarki sportowe, które dają możliwość mierzenia pulsu, liczenia kroków, czy kontroli różnego rodzaju treningów. Niektóre z nich będą nawet całkowicie wodoodporne, aby mogły monitorować nasze wyniki podczas pływania.

Poszukując jednak zegarka, który będzie głównie uzupełnieniem telefonu, powinniśmy zwrócić uwagę na możliwość odpowiadania na wiadomości i odbierania połączeń. Nie wszystkie zegarki proponują taką możliwość – tańsze modele będą jedynie przekazywać informację o tym, co właśnie dzieje się z naszym telefonem, jednak nie dadzą możliwości reakcji z poziomu zegarka. Jeśli smartwatch ma wbudowany głośnik i mikrofon, będzie można odebrać z jego pomocą połączenie i przeprowadzić rozmowę. Znów jednak warto pamiętać, że modele, które nie posiadają takiej możliwości, będą potrzebowały mniejszej pojemności baterii do codziennego działania.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj