W tym roku czekają nas dwie premiery konsol, konkurujących między sobą firm Microsoft i Sony. Fani gier z niecierpliwością czytają wszystko nowe informacje i analizują, która z konsol oferuje lepsze funkcje. Czym się charakteryzują i która przekonuje bardziej? Odpowiedzi znajdziecie w tym artykule.

Co warto wiedzieć o PlayStation 5?

Premierę konsoli PlayStation 5 firmy Sony przewiduje się na koniec tego roku, jednak nie jest znana dokładna data. Cenę szacuje się  w porównaniu do poprzedniego modelu, między 400, a 500 dolarów, czyli ok. 2500 zł. Można jednak liczyć się z kilkoma modelami w niższych cenach z mniejszą pojemnością dysku. Znane są niektóre parametry techniczne, które zostały oficjalnie podane przez Marka Cernego. Procesor będzie posiadał osiem rdzeni, opartych na mikroarchitekturze 7 nm Zen 2. Konsola będzie miała najszybszy dysk SSD, dzięki czemu czas ładowania się zmniejszy i przejścia między poziomami będą bardziej płynne. Układ graficzny będzie obsługiwał rozdzielczość 8K, jednak tylko w filmach i raczej nie będzie widoczna różnica w grach. Karta dźwiękowa ma posiadać oddzielny układ audio, pozwalając na lepsze wczucie się w atmosferę gry. W zestawie będzie można także znaleźć ulepszona wersję kontrolera z technologią opartą na dotyku, zmianie sił i drgań. Dzięki temu pad będzie dostosowywał się do typu gry i wykonywanych czynności.

Jakie nowości pojawią się w Xboksie series X?

Microsoft zaplanował na koniec tego roku wydanie ich czwartej konsoli, ale przez pandemię premiera może zostać przełożona na przyszły rok. Jeśli chodzi o cenę, przewiduje się, że będzie oscylować w granicach 400 dolarów, czyli 2000 zł. Nie będą wydane inne odmiany urządzenia, ponieważ firma skupiła się na połączeniu konsoli z usługą streamingową. Xbox series X będzie miał ośmiordzeniowy układ oparty mikroarchitekturze 7nm Zen 2. Dysk SSD, najlepszy na rynku, jak w przypadku innych konsolo na rynku. Układ graficzny będzie obsługiwał rozdzielczość 8K i płynność na poziomie 120 klatek na sekundę, ale nie będzie się to odzwierciedlać w grach. Jednak ma być zapewniona synchronizacja obrazu. Xbox ma być dostępny tylko z pamięcią RAM 16 GB. Nowością ma być możliwość dzielenia się doświadczeniami ze znajomymi. Sprzęt będzie dalej pełnił swoją funkcję centrum rozrywki poprzez Blue-Ray, dzięki czemu będzie można odtwarzać filmy i muzykę.

Porównanie obu konsul

Obie konsole będą miały podobną datę premiery i podobną cenę. Xbox może wyjść trochę taniej, aby zachęcić więcej użytkowników do kupna urządzenia. Konsola PlayStation może okazać się trochę bardziej wydajną, ale różnice nie są tak duże. Jeśli chodzi o gry, to Sony potwierdziło na razie tylko jedną, Godfall. Na pewno pojawią się kolejne części serii takich jak God of War, The Last of Us czy Spider-Mana. Microsoft powiadomił, że nowością będzie Halo Infinite i kontynuacja Senua’s Saga: Hellblade 2.

Gdzie warto kupić konsole?

Jak widać, kupno konsoli zależy od naszych preferencji. Obie pozycje są silne i dostosowane do potrzeb użytkowników. Premiery zapowiedziane są na ten rok i pozostaje pytanie, gdzie można je kupić w Polsce? Jedną godną polecenia stron jest oleole.pl, gdzie konsole będą dostępne bezpośrednio po premierze. Gwarantują oni najniższą cenę i zwrot różnicy, jeśli znajdzie się tańszą ofertę. Na ich stronie znajdziemy informacje o PlayStation 5 https://www.oleole.pl/cms/gk-playstation-5.bhtml lub o Xboksie series X https://www.oleole.pl/cms/gk-xbox-series-x.bhtml.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj