Inhalacje są metodą walki z wszelkiego rodzaju przeziębieniami, jak również chorobami dolnych i górnych dróg oddechowych czy alergiami. Specjalne urządzenia medyczne pomagają nam w tym, zmieniając substancję leczniczą z płynu w aerozol – pozwala to nam na swobodne wdychanie leku. Stosunkowo nowym ich rodzajem jest inhalator membranowy. Jakie jest jego zastosowanie? Jakie są jego zalety? Dlaczego idealnie sprawdzi się w podróży? Wszystkiego dowiecie się za chwilę.

Inhalator membranowy – zastosowanie

Zakres zastosowania tego urządzenia jest bardzo szeroki. Ze względu na to, że inhalator ten dostarcza środek leczniczy bezpośrednio do dróg oddechowych, sprawdzi się on w leczeniu chorób układu oddechowego – między innymi zapaleniu płuc i oskrzeli, astmie oskrzelowej czy mukowiscydozie. Inhalator membranowy przyda się również przy uciążliwym kaszlu. Warto z niego korzystać także w przypadku różnych alergii, a nawet ataków paniki. Sprzęt ten przyda się także astmatykom. Aby dbać o swoje zdrowie, koniecznie sprawdź inhalator membranowy na eplaster.pl

Do inhalacji wykorzystujemy środki lecznicze zalecone przez lekarza bądź sole fizjologiczne – pomaga to udrożnić nasze zatoki i złagodzić ból. Dzięki temu możemy ponownie swobodnie, komfortowo oddychać. Aby jednak inhalacja była skuteczna, na początku powinniśmy zapoznać się z instrukcją dołączoną przez producenta do opakowania sprzętu. Tam znajdziemy szczegółowe informacje dotyczące tego, jak prawidłowo używać produktu i jak go czyścić, a także gdzie umieścić płyn.

Zabieg powinien być wykonywany w pozycji siedzącej. Jeśli chodzi o oddychanie, to powinniśmy oddychać w normalnym tempie, co jakiś czas biorąc głęboki oddech i wstrzymywać go na kilka sekund. Czas trwania inhalacji jest uzależniony od pracy samego urządzenia – można ją uznać za zakończoną w momencie, gdy mgiełka przestaje być widoczna. Po wykonanym zabiegu należy umyć twarz oraz opłukać ustaw wodą.

Warto jednak pamiętać, że nie powinniśmy stosować inhalatorów, jeśli mamy między innymi ciężką niewydolność serca, gruźlicę czy nowotwór układu oddechowego.

Zalety inhalatorów membranowych

Jakie są najistotniejsze zalety tych urządzeń? W przeciwieństwie do inhalatorów pneumatycznych, są one małe oraz poręczne. Dodatkowo, ich praca odbywa się niemalże bezgłośnie – są niezwykle ciche, co korzystnie wpływa na komfort ich użytkowania. Sprawdzą się z tego względu doskonale, jeśli zabieg wykonywany będzie u dzieci. Przy wyborze produktu powinniśmy również zwrócić uwagę na parametry rozmiaru cząsteczki – inhalator pneumatyczny posiada bardzo dobre parametry, więc leki powinny docierać prosto do naszych płuc, a tym samym efektywniej działać. Dodatkowo, prawie cały płyn, który wlejemy do niego, zostaje przerabiany w mgiełkę – to zasługa jego niskiej objętości martwej. Można w nim również podawać wszystkie rodzaje leków przeznaczonych do nebulizacji – między innymi sól fizjologiczną, a także antybiotyki czy leki sterydowe.

Inhalatory warto stosować z uwagi na wiele korzyści. Leki dostają się w wysokim stężeniu bezpośrednio do naszych płuc, a więc działają skuteczniej – dzięki temu nie wpływają również na nasz żołądek oraz wątrobę. Niezwykle istotną kwestią jest także to, że nie występują tutaj interakcje z innymi lekami. Ponadto, inhalator membranowy to urządzenie bardzo proste w obsłudze – przeprowadzenie zabiegu jest łatwe, podobnie jak odmierzenie potrzebnej dawki leku. Mogą z niego samodzielnie korzystać starsze dzieci.

Inhalator membranowy – dlaczego sprawdzi się w podróży?

Inhalator membranowy idealnie sprawdzi się w podróży z kilku względów. Jak wspomnieliśmy wcześniej, jest to urządzenie lekkie, o niewielkich rozmiarach – nie zajmie dużo miejsca w naszym bagażu. Dzięki jego poręczności, możemy z łatwością zabrać go ze sobą w drogę i komfortowo korzystać z niego poza domem – w samochodzie czy samolocie. Oprócz tego, każdy model różni się głośnością pracy – inhalatory te są jednak zwykle bardzo ciche, dlatego nie wpłyną na komfort innych uczestników podróży.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj