Odkryj cyfrowe modele BIM

Cyfrowe reprezentacje rzeczywistych produktów, sprzętu i materiałów budowlanych, których architekci używają podczas projektowania budynków.

Czym jest modelowanie BIM?

BIM zapewnia ciągły, natychmiastowy dostęp do informacji o projektach modelowania informacji o budynkach, ich kosztach i harmonogramach. Upraszcza również sam proces projektowania, ponieważ różne warianty i schematy można testować w  wirtualnym świecie, aby wybrać najlepszy. BIM oznacza modelowanie informacji o budynkach, a więc określa i definiuje elementy takie jak ściany, podłogi, okna, drzwi, a także kable i  przewody elektryczne. Powstały model CAD przypomina je. Możesz bardzo łatwo tworzyć plany 2D, przekroje i elewacje w oparciu o zdefiniowane pozycje lub orientacje określonych elementów.

Praktyczne Zastosowania BIM

Technologia BIM jest szeroko stosowana i sprawdza się w wielu branżach, poprawiając efektywność operacyjną i optymalizując koszty. Uzyskane w ten sposób informacje mogą być wykorzystywane do następujących celów:

  • Wsparcie procesu modelowania
  • Oszacowanie zwrotu z inwestycji już przed jej powstaniem
  • Zmodyfikowanie projektu budowlanego
  • Analiza ergonomiczna przyjętych rozwiązań,
  • Obliczanie promieniowania słonecznego, świadectwo energetyczne budynku,
  • Efektywne zarządzanie przestrzeniami komercyjnymi.

Nowoczesne modele BIM to idealne narzędzie dla projektantów, wykonawców, inwestorów i zarządców nieruchomości. Korzystanie z programów do przeglądania

obiektów trójwymiarowych jest łatwiejsze i bezpieczniejsze niż tradycyjne rozwiązania wykorzystujące projekty papierowe.

BIM

Technologia BIM to więcej niż modelowanie 3D

Można błędnie sądzić, że BIM to technologia przeznaczona głównie dla architektów. Dzieje się tak głównie dlatego, że BIM  jest zwykle rozumiany tylko jako model 3D, czyli rozumiany  jako rozwiązanie stosowane przez projektantów. To nadmierne uproszczenie, ponieważ model  wyposażony jest w dużą ilość informacji. I dlatego jest tak wiele oczekiwań ze strony branży  BIM. Jego zastosowanie prowadzi do usprawnienia każdego procesu realizacji inwestycji.

W zależności od oglądanych obiektów – wyposażenia wnętrz, elementów konstrukcyjnych budynku, zagospodarowania terenu czy krajobrazu – zawierają one określony zestaw informacji związanych z danym elementem. Mogą to być dane o wymiarach, materiałach z jakich są wykonane, producencie, właściwościach fizycznych itp., ich zakres jest praktycznie nieograniczony i zależny od potrzeb inwestycyjnych. Dlatego technologia BIM to nie tylko zbiór trójwymiarowych obrazów pojedynczych obiektów. BIM to ogromna baza danych instalacji w budowie, zgromadzona w jednym miejscu i identyczna dla wszystkich uczestników projektu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj