Jeśli przeanalizujemy aktualny rynek pracy w Niemczech, to zauważymy, że największą popularnością cieszą się oferty dla opiekunek i opiekunów osób starszych. Polacy z roku na rok coraz chętniej wyjeżdżają za zachodnią granicę, by opiekować się niemieckimi seniorami. Skąd bierze się to zjawisko? I co trzeba umieć, żeby zostać opiekunką pracującą w Niemczech?
Spis treści
Praca w niemieckiej opiece a znajomość języka
Czy każda opiekunka pracująca w Niemczech musi umieć mówić w tym języku? Okazuje się, że tak. Nie oznacza to jednak, że starając się o zatrudnienie, powinniśmy płynnie posługiwać się niemieckim. Na początek wystarczy komunikatywna znajomość języka. Wymaganie to stawia większość rodzin niemieckich i wszystkie dobre agencje publikujące ogłoszenia na SenioPort. Powód jest prosty: opiekunka w Niemczech musi na co dzień efektywnie porozumiewać się ze swoim podopiecznym, pomagać mu w codziennych czynnościach, takich jak mycie, ubieranie, spożywanie posiłków. To nie wszystko. Proste wyjście po zakupy czy na pocztę może się skomplikować, jeżeli nie znamy języka. Zdarza się, że opiekun pracujący w Niemczech załatwia dla seniora jakieś sprawy urzędowe, umawia wizyty u lekarza. Trudno to robić, gdy nie umiemy komunikować się po niemiecku. Dlatego agencje zatrudniające opiekunów przywiązują bardzo dużą wagę do znajomości języka. Przygotujmy się więc na pisemny test, a także na krótką rozmowę po niemiecku – przez telefon albo osobiście. Wszystko zależy od założeń konkretnej firmy i tego, jak w niej wygląda proces rekrutacji.
Doświadczenie opiekunki w Niemczech
Oprócz znajomości języka w pracy opiekuna w Niemczech ważne jest też doświadczenie. Osoba kandydująca na to stanowisko powinna mieć świadomość, na czym będzie polegać jej praca i jakie może mieć konsekwencje. Opieka nad seniorami to niezwykle odpowiedzialny zawód – i opiekunka musi o tym wiedzieć. Podopieczni są zwykle osobami w podeszłym wieku, często schorowanymi czy niepełnosprawnymi. Trzeba więc pomagać im w codziennych, życiowych czynnościach, jak ubieranie albo mycie. Nierzadko poza podstawowymi zadaniami opiekunka w Niemczech napotyka również inne wyzwania. Są to chociażby:
- zmiana bielizny chłonnej,
- profilaktyka odleżyn,
- przekładanie seniora z boku na bok (w przypadku podopiecznego leżącego),
- transfer osoby starszej z łóżka na wózek inwalidzki.
Bez doświadczenia praktycznego i wyuczonych umiejętności trudno będzie sobie z nimi poradzić. Agencje wychodzą jednak naprzeciw osobom początkującym, oferując im kursy zawodowe dla opiekunów osób starszych.
Psychika kandydata do pracy w niemieckiej opiece
Ostatnią, ale nie najmniej ważną kwestią są predyspozycje psychiczne. Warto wiedzieć, że praca opiekunki w Niemczech jest trudna i wymagająca. Pracownik opieki codziennie boryka się z wieloma trudnościami i obciążeniami psychicznymi. Już sam fakt, że przebywa setki, a może tysiące kilometrów od domu rodzinnego, potrafi rodzić smutek i przygnębienie. Dodatkowo w pracy opiekuna trzeba być przygotowanym na różne charaktery podopiecznych. Może się zdarzyć, że w wyniku choroby senior będzie nieprzyjemny i niechętny do współpracy. Nabyte przyzwyczajenia czy „ciężki” charakter też robią swoje. Dobry opiekun osoby starszej wykazuje się empatią i wrażliwością, a także cierpliwością, ciepłem i serdecznością. Powinien okazywać seniorowi szacunek i rozumieć, że jego zachowanie nie wynika ze złej woli, a na przykład z objawów chorób. Dobrze, jeśli opiekun posiada wiedzę na temat schorzeń wieku starczego i wie, jak postępować z danym podopiecznym. Dzięki temu praca z seniorem ma szansę przebiegać sprawnie i bez zbędnego stresu.
Czujesz, że dobrze sprawdzisz się w pracy w opiece w Niemczech? Sprawdź najnowsze oferty dla opiekunów!