Stoisz w salonie samochodowym i patrzysz na nowy, błyszczący samochód, który miałeś na oku przez wiele miesięcy, nawet lat. Wygląda fantastycznie – elegancko i stylowo, można sobie wyobrazić zazdrość w oczach przyjaciół i sąsiadów, gdy dumnie pokazujesz samochód na zewnątrz domu. Jest tylko jeden problem – nie zabrano go jeszcze na jazdę próbną.
Bez względu na to, ile masz pieniędzy na samochód, nigdy nie powinieneś pomijać jazdy testowej, ponieważ jest to jedyny sposób, aby w pełni potwierdzić, czy powinieneś go kupić. Tylko dlatego, że wygląda świetnie i ma fantastyczne recenzje nie oznacza automatycznie, że jest to właściwy wybór dla Ciebie. A jeśli chodzi o zakup używanego samochodu, jazda próbna ma kluczowe znaczenie.

Co zatem powinieneś sprawdzić podczas jazdy próbnej?

Przede wszystkim należy upewnić się, że jesteś ubezpieczony, jeśli kupujesz u dealera samochodowego, to zwykle pokryje on Twoje koszty, jednak jeśli jest to sprzedawca prywatny, to zazwyczaj musisz się ubezpieczyć i mieć numer polisy przy sobie podczas jazdy.
Przez cały czas jazdy próbnej, od wsiadania do samochodu do wysiadania z niego, upewnij się, że poświęcisz swój czas. Nie pozwól sprzedawcy przeszkadzać, to ty będziesz musiał rozstać się z tysiącami złotych nie oni.
Pierwszą rzeczą, którą należy sprawdzić jest to, czy samochód jest dla Ciebie odpowiedni.

Czy możesz łatwo wejść i wyjść?

Co należy przetestować na jeździe próbnej? 3Czy siedziska są wygodne i łatwe do regulacji? Czy urządzenia sterujące są łatwo dostępne? Czy lusterka zapewniają kompleksowy widok?
Pamiętaj również, aby położyć dłoń na masce samochodu przed wejściem do samochodu, aby upewnić się, że silnik jest zimny. Jest to niezbędne, jeśli jest to używany samochód, w przeciwnym razie mogą wystąpić problemy z silnikiem podczas uruchamiania samochodu, który sprzedawca stara się ukryć. Po uruchomieniu silnika należy spojrzeć przez tylne okno i sprawdzić, czy nie ma niebieskiego lub czarnego dymu wskazującego na problemy z silnikiem, a także posłuchać, czy nie występują nietypowe dźwięki.
Zazwyczaj testowa trasa przejazdu obejmuje różne drogi, od powolnych ulic okrężnych do szybszych dróg jednokierunkowych lub autostrad, a także zakrętów i wzgórz. Dzięki temu będziesz mógł w pełni przetestować samochód i zobaczyć, jak radzi sobie z różnymi prędkościami. Podczas jazdy należy również zatrzymać i wyłączyć silnik, a następnie ponownie go uruchomić. Zapewnia to dodatkową kontrolę silnika.
W trakcie jazdy testujesz układ kierowniczy, hamulce, przekładnie i sprzęgło, a także czujesz, jak działa samochód.
Kierowanie powinno być gładkie, a samochód powinien reagować natychmiast po obróceniu kierownicy. Również samochód powinien być stabilny podczas jazdy w linii prostej, nie ciągnąc na boki. Przy zmianie biegów należy zwracać uwagę na sztywność i utrudnienia w pracy przekładni i słuchać odgłosów ścierania. W przypadku sprzęgła należy upewnić się, że pedał nie jest nienormalnie sztywny ani miękki, a także, że sprzęgło nie blokuje się tylko wtedy, gdy stopa znajduje się blisko podłogi.
Hamulce są prawdopodobnie jednym z najważniejszych aspektów samochodu, który należy sprawdzić, ponieważ wadliwe hamulce mogą spowodować wypadek zagrażający życiu. Należy kilkakrotnie sprawdzić hamulce, a jeśli planujesz to zrobić z dużą siłą, upewnij się, że jest to bezpieczne miejsce i poinformuj o tym wcześniej pasażerów. Pedał hamulca powinien być twardy, a hamulce powinny zadziałać, zanim stopa znajdzie się na podłodze.
Jeśli podczas jazdy testowej nie masz pewności, czy jest to odpowiedni samochód dla Ciebie, poważnie zastanów się, czy warto. Powodem jazdy próbnej jest upewnienie się, że samochód jest bezpieczny, zdatny do jazdy i wygodny do jazdy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj