W ostatnim czasie można zauważyć wzrost częstotliwości oszustw, chęci wyłudzenia danych, czy środków finansowych. Z opublikowanego raportu CERN Polska wynika, że najczęściej spotykanym rodzajem ataku był phishing, czyli próba wyłudzenia loginu i hasła do różnych kont. Jednak nie zabrakło takich praktyk jak próby wyłudzeń finansowych metodą na BLIK i innych niebezpiecznych sytuacji. Jak skutecznie chronić siebie i swoich najbliższych przed tego typu sytuacjami?

Fake news na portalach społecznościowych

Rodzaje ataków były różne, jednak zazwyczaj post opierał się na chwytliwym temacie porwania dziecka. Podawano również adres strony internetowej, na której rzekomo było udostępnione nagranie wideo. Użytkownik, który chciał obejrzeć nagranie, najpierw musiał potwierdzić ukończenie 18. roku życia, poprzez uwierzytelnienie konta na Facebooku. W ten sposób przestępcy otrzymywali dostęp do konta profilu, które następnie poprzez kradzież danych osobowych, wykorzystywali do następnych oszustw.  W 2019 roku CERT Polska podjął działania w sprawie przeszło 224 fałszywych stron logowania do Facebooka.

Aby ustrzec się przed takimi działaniami, nie warto klikać w nieznane adresy stron i starannie weryfikować przeczytane informacje.

Metoda na BLIK-a

Oszustwo na BLIK polegają najczęściej na tym, że przestępca, który uzyskuje dostęp do konta w mediach społecznościowych wysyła informacje do wszystkich znajomych, z informacją o niezwykle pilną pożyczkę. Podszywając się pod znaną osobę, tłumaczy, że znalazł się w sytuacji podbramkowej i że wystarczy podać czterocyfrowy kod BLIK, a on później zwróci pieniądze. Nic bardziej mylnego. Osoba, która się na to nabierze, zostanie okradziona w łatwy sposób, pieniądze po zatwierdzeniu transakcji zostaną wypłacone z bankomatu, a złodziej zniknie. Jeśli jednak ktoś podejrzewa, że sytuacja może być prawdziwa, bardzo łatwo to sprawdzić. Należy zignorować internetową wiadomość i skontaktować się bezpośrednio z daną osobą osobiście lub telefonicznie. W ten sposób można zweryfikować prawdziwość informacji. Warto jednak pamiętać, że jeśli próba wyłudzenia pieniędzy dotyczy podejrzanych wiadomości telefonicznych z nieznanych numerów, należy się rozłączyć i samodzielnie oddzwonić do tej osoby.

Kredyt na skradziony dowód osobisty

Informacje na dowodach osobistych pozwalają na wzięcie szybkich kredytów gotówkowych, tzw. chwilówek. W sytuacji, kiedy ktoś zaciągnął kredyt na skradziony dowód, natychmiast należy podjąć odpowiednie kroki zastrzeżenia dokumentu. Jednym z najwygodniejszych sposobów jest skorzystanie z BIK. Na stronie BIK należy utworzyć konto i za jego pomocą ustawić specjalne alerty. Haczyk jest taki, że jest to opcja płatna, jednak daje możliwość również sprawdzenia, czy ktoś próbował podjąć kredyt na dane osobowe ze skradzionego dowodu.

Podstawą ustrzeżenia się przed taką sytuacją, jest odpowiednie zabezpieczenie swoich dokumentów przed potencjalną kradzieżą W szczególności dowód osobisty, paszport i prawo jazdy. Nie należy podawać swoich danych przez telefon oraz nieznanym osobom, które mogą to wykorzystać do popełnienia przestępstwa.

Chronienie danych osobowych, finansów i dokumentów to konieczność i priorytet w dzisiejszych czasach. Warto poświęcić chwilę na poznanie potencjalnych metod przestępców, aby uniknąć niebezpiecznych sytuacji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj